Ceny pohonných látok sa v najbližšom období udržia na znížených úrovniach. K miernym výkyvom však zrejme dôjde pravdepodobne s vyššími cenami v tomto týždni a s poklesom v tom ďalšom, avšak pôjde zatiaľ len o drobné výkyvy. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.
Vývoj cien ropy podľa neho súvisí najmä s informáciami od kartelu OPEC+, ktorý aktuálne zvažuje ďalšie uvoľnenie obmedzení v ťažbe ropy. Diskutuje sa o zvýšení produkcie až o 411 000 barelov (barel=159 litrov) denne od júla tohto roka. Tento krok naznačuje, že OPEC+ je ochotný pokračovať vo zvyšovaní ťažby aj napriek klesajúcim cenám s cieľom získať späť stratený podiel na trhu po predchádzajúcich výrazných škrtoch.
„Zároveň pokračujú rokovania medzi Iránom a Spojenými štátmi. V prípade dohody by mohlo po zrušení sankcií prísť na trh ďalších približne 400 000 barelov iránskej ropy denne, čo by znamenalo ďalší tlak na pokles cien,“ upozornil.
Slabší dopyt v Číne aj USA signalizuje možný pokles cien
Ekonomické ukazovatele podľa Nemkyho neveštia optimizmus. „Maloobchodné tržby v Číne zaostali za očakávaniami analytikov, čo poukazuje na slabý domáci dopyt v krajine, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy. V Spojených štátoch zároveň rástli zásoby ropy, čo opäť signalizuje slabší dopyt aj v tejto krajine,“ zdôraznil.
„Mierny pokles zaznamenali aj veľkoobchodné ceny pohonných látok v Rotterdame. Ten je spôsobený jednak nižšími cenami ropy, ale aj poklesom rafinérskych marží,“ dodal analytik XTB.
Nafta stále pod 1,40 eura, benzíny mierne zdraželi
Spotrebiteľské ceny pohonných látok v 20. týždni medzitýždenne stúpli, s výnimkou motorovej nafty. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Cena základnej nafty mala naďalej najnižšiu hodnotu od začiatku roka 2022. Zlacňovala už šiesty týždeň za sebou a tretí týždeň sa udržala pod hranicou 1,40 eura za liter (l).
Prémiová nafta po týždňoch zlacňovania zaznamenala nepatrný nárast ceny. Benzíny medzitýždenne zdraželi, predávali sa za najvyššie ceny za posledných päť týždňov. Obľúbený benzín 95 sa predával za cenu 1,494 eura za liter. Ceny kvalitnejších prémiových benzínov (s oktánovým číslom 98 – 100) dosiahli priemernú hodnotu 1,698 eura/l. Cena benzínu 98 bola na úrovni 1,705 eura/l. Sledovaným benzínom medzitýždenne stúpla cena o viac ako jeden cent za liter.
Ceny plynov mierne klesli, LNG však medziročne zdražel
Bežná motorová nafta v polovici mája mierne zlacnela na 1,388 eura. Naopak, cena prémiovej motorovej nafty nepatrne stúpla na 1,587 eura. Motorovým naftám sa ceny menili o desatiny centu za liter. Aktuálne ceny pohonných látok boli naďalej viditeľne nižšie ako vlani, benzín 95 a motorová nafta sa predávali lacnejšie o 8 %.
Ceny plynov oproti predchádzajúcemu týždňu klesli. LNG (skvapalnený zemný plyn) zlacnel o 3,6 centa na 1,614 eura za kilogram. Cena LPG (skvapalnený ropný plyn) bola na úrovni 0,701 eura za liter a CNG (stlačený zemný plyn) sa predával za 1,660 eura za kilogram. Obom plynom klesla cena iba o desatinu centu. Oproti predchádzajúcemu roku bola cena plynu LNG vyššia o 5,2 %, CNG o 3,8 % a LPG o 1 %.
Nahlásiť chybu v článku