V chove ošípaných na farme v Dolných Semerovciach, okres Levice, bol potvrdený africký mor ošípaných. Pre človeka nepredstavuje nákaza riziko. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Levice vydala opatrenia v ohnisku nákazy, ako aj v 3- a 10-kilometrovej reštrikčnej zóne.
Ako informuje ministerstvo pôdohospodárstva v tlačovej správe, 2. mája 2025 Národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo prvé ohnisko afrického moru ošípaných (AMO) pri domácich ošípaných na Slovensku v roku 2025. Pozitívna vzorka pochádza od ošípanej na farme v katastri obce Dolné Semerovce, okres Levice, ktorá vykazovala príznaky ochorenia. V chove sa nachádza cca 18 458 výkrmových ošípaných.
Prijali opatrenia
Nariadili depopuláciu. Zatiaľ nie je jasné, ako bola nákaza na farmu zavlečená. Usmrtené zvieratá ďalej spracujú v kafilérii. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR a Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Levice okamžite prijali nevyhnutné opatrenia na zabránenie šírenia afrického moru ošípaných v domácich chovoch, vrátane vytýčenia 3-kilometrového ochranné pásma okolo ohniska, 10-kilometrového pásma dohľadu a manažment depopulácie ohniska.
V ohnisku nákazy sa do odvolania zakazuje:
- premiestňovanie ošípaných z chovu a do chovu,
- premiestňovanie iných druhov zvierat bez povolenia RVPS Levice
- premiestňovanie tiel ošípaných z chovu bez povolenia RVPS Levice
- usmrcovanie ošípaných bez povolenia a dozoru RVPS Levice
- premiestňovanie mäsa z chovu, ako aj zákaz premiestňovania produktov z ošípaných, spermy, vajíčok a embryí ošípaných, krmív, nástrojov, materiálov alebo odpadu, ktorým sa pravdepodobne prenáša africký mor ošípaných, okrem prípadov premiestnenia povolených RVPS Levice.
„Africký mor ošípaných je akútna, vysoko nákazlivá choroba domácich ošípaných a diviakov. Prenáša sa priamym kontaktom s infikovaným, alebo uhynutým zvieraťom, výkalmi a sekrétmi infikovaného zvieraťa, prípadne konzumáciou tepelne neopracovaných produktov z infikovaných zvierat. Prejavuje sa vysokou horúčkou (až 42 °C), ktorá môže trvať niekoľko dní, apatiou, krvácaninami v podkoží, na miazgových uzlinách, vnútorných orgánoch a zväčšenou slezinou. U gravidných prasníc dochádza k potratu. Úmrtnosť je vysoká, dosahuje takmer 100 %, potvrdené ohnisko je nevyhnutné depopulovať. Choroba je neliečiteľná, neexistuje preventívne očkovanie. Africký mor ošípaných nie je prenosný na ľudí a iné druhy zvierat,“ píše sa v tlačovej správe
Nahlásiť chybu v článku