Ilustračná fotografia z filmu Konkláve. Foto: MovieStillsDB

Keď je pápež zvolený, pridáva sa do ohňa špeciálna látka, ktorá spôsobí biely dym.

Po pondelňajšej smrti pápeža Františka sa okamžite vynorili otázky, kto by mohol byť jeho nástupcom vo Vatikáne. Agentúra SITA prináša postup a okolnosti výberu nového pápeža. Spôsob voľby sa niekoľkokrát menil. V súčasnosti platí, že kardináli mladší ako 80 rokov sa zídu maximálne do 20 dní od pápežovej smrti, a vytvoria takzvané konkláve.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

V súčasnosti existuje 135 takzvaných kardinálov voličov, z ktorých 108 vymenoval František – 53 z Európy, 20 zo Severnej Ameriky, 18 z Afriky, 23 z Ázie, štyria z Oceánie a 17 z Južnej Ameriky. Termín konkláve pochádza z “con chiave”, čo znamená zavrieť na kľúč. Ide teda o miesto, kde sa po smrti pápeža schádzajú kardináli, aby zvolili nového pontifika.

Od pätnástich až dvadsiatich dní od úmrtia pápeža sa všetci kardináli vo veku do 80 rokov zhromaždia v Sixtínskej kaplnke, kde sa začína konkláve.

Zvyk z 13. storočia

Zvyk zatvoriť kardinálov na jednom mieste bez možnosti opustiť ho až do zvolenia nového pápeža pochádza z 13. storočia. Cieľom bolo dosiahnutie rýchleho zvolenia nového pápeža a bez nepriaznivých zásahov zvonka. Hlasovanie prebieha v Sixtínskej kaplnke. Tu zaznie známe: Extra omnes!, čo znamená, že pri voľbe môžu byť prítomní už len oprávnení voliči.

Hneď potom nasleduje prísaha každého z kardinálov. Po nej sa už všetci kardináli odoberú do svojich izieb, ktoré im boli pridelené losovaním. Nikto z „vonkajšieho sveta“ nesmie s nimi počas konkláve komunikovať. Kardináli sú viazaní mlčaním o celom priebehu konkláve. Tento zákaz platí i po skončení voľby, ak novozvolený pápež nerozhodne inak. Trestom za porušenie prísahy tajnosti voľby je automatická exkomunikácia.

Ako prebieha samotné hlasovanie?

Kardináli odovzdávajú svoj hlas najvhodnejšiemu kandidátovi. Voľba je tajná a hlasovacie lístky odovzdávajú kardináli v zástupe do kalicha, ktorý je pripravený na oltári kaplnky. Voľba prebieha dvakrát za deň – ráno a večer. Ak je prvé hlasovanie neplatné, teda ak žiaden z kandidátov nedosiahol viac ako dve tretiny plus jeden hlas, koná sa hneď aj druhé hlasovanie. Takto možno hlasovať maximálne štyrikrát za deň. Hlasovacie lístky sa po každej voľbe spaľujú.

Keď je pápež zvolený, pridáva sa do ohňa špeciálna látka, ktorá spôsobí biely dym. Ak sa tak nestane, dym je prirodzene čierny. Novozvolená hlava rímskokatolíckej cirkvi musí formálne súhlasiť so svojím zvolením a vyberie si pápežské meno. Krátko nato nový pontifik vystúpi na hlavný vatikánsky balkón, predstaví sa verejnosti v Ríme a udelí požehnanie.

Uložiť článok

Najnovšie články