Foto: Pixabay

Petra Sušaninová / / Film
Už je to takmer dve desaťročia, čo Matrix uzrel svetlo sveta.

Zelený kód v úvode však bol ešte dlho po vypustení záhadou, ako v roku 1999. Zelené znaky spúšťajúce sa z vrchnej časti obrazovky, zdanlivo nerozlúštiteľný kód a potom postava Carrie – Ann Moss osamelo sediaca pri počítači. Nemáte už len z pomyslenia na to zimomriavky?

Aj keď pokračovania filmu nikdy celkom neprekonali originál, séria bola natoľko dobrá, že súrodenci Wachowskí, režiséri filmu, vytvoril ďalšie diela so známym zeleným kódom. Vedeli ste však, že kód nie je len znôška náhodných znakov ale má aj svoj význam?

Ak prehltnete červenú pilulku a pozriete sa zblízka uvidíte, že dážď zelených znakov je v skutočnosti množstvo receptov na prípravu sushi. Člen štábu spolupracujúci na filme, Simon Whiteley, sa v nedávnom rozhovore pre CNet priznal, že zdrojom textu sú kuchárske knihy jeho manželky pochádzajúcej z Japonska.

Počítačové efekty použité vo filme urobili z Matrixu nadčasové dielo. Bez nich by bol film zrejme oveľa nudnejší a zvláštnejší. Ak si to tiež nedokážete ani predstaviť, z dielne CineFix vyšla séria videí ukazujúca, aký by bol film obyčajný a divný, keby v ňom všetky tie efekty chýbali.

Ako takmer každý film, ktorý môžeme označiť za kultový, aj Matrix inšpiroval vznik nejednej paródie a fanúšikovských videí. Vedeli ste napríklad, že pôvodne mal úlohu Nea vo filme hrať Will Smith a nie Keanu Reeves? Smith však rolu hlavnej postavy odmietol, pretože v tom čase uprednostnil film Wild Wild West. Jeden z fanúšikov však bol zrejme veľmi zvedavý, ako by to vyzeralo, pretože vytvoril a na YouTube uverejnil video, v ktorom šikovne zostrihal snímky z roku 1999, avšak namiesto Reevesa v nich hrá Will Smith.

Smith sa neskôr vyjadril, že hlavnú úlohu v Matrixe odmietol z časti aj preto, lebo nerozumel hlavnej myšlienke filmu. Pre magazín Wired povedal: „Viete, Matrix je koncept, ktorý je celkom náročné pochopiť. Jednoducho som tomu vtedy nerozumel. Pozrel som si Reevesov výkon a toto nehovorím často, ale keby som bol na jeho mieste, určite by som to pokazil. Úplne by som pokazil Matrix. V tom čase som nebol dostatočne múdrym hercom na to, aby som ten film zvládol. Keanu však bol múdry dosť. Nechal film a režisérov, aby rozpovedali príbeh.“

Viete si predstaviť, že by v Matrixe hral Will Smith? Ktorá scéna je vaša obľúbená?

Pozri aj: 10 fotografií, ktoré dokazujú, že žijeme v Matrixe

ladbible
0
Komentovať (0)