Pixabay

Hodnota za desatinnou čiarkou je už na úrovni 62.8 bilióna čísiel.

Celkovú hodnotu čísla pí nebudeme poznať nikdy. Ide o iracionálne číslo a pre potreby základnej matematiky stačí pamätať si, že ide o hodnotu približne 3,14. Číslo pí za desatinnou čiarkou ale stále pokračuje, a to až do nekonečna a bez opakovania. A vedci ho chcú stále poznať čo najpresnejšie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

62,8 bilióna čísiel

Švajčiarski vedci v pondelok oznámili, že sa im podarilo vypočítať hodnotu iracionálneho čísla pí až tak, že stanovili nový svetový rekord. Za pomoci superpočítača zistili Ludolfovo číslo tak, že obsahuje už 62,8 bilióna čísiel. Predchádzajúci rekord bol na úrovni 50 biliónov čísiel.

Výpočet trval 108 dní a deväť hodín, uviedla Univerzita aplikovaných vied Graubuenden vo vyhlásení. Portál Science Alert píše, odvolávajúc na univerzitné centrum pre dátovú analýzu, vizualizáciu a simuláciu, že výpočet bol dvakrát rýchlejší ako rekord, ktorý dosiahol pri výpočte Google v roku 2019 a 3,5-krát rýchlejší, ako doterajší rekord z roku 2020.

Čakajú na potvrdenie rekordu

Vedci čakajú na zápis do Guinessovej knihy rekordov, aby bol ich rekord potvrdený. Potom zverejnia celú hodnotu, zatiaľ uviedli iba posledných 10 čísiel: 7817924264.

Pí alebo Ludolfovo číslo predstavuje pomer odvodu kruhu k jeho priemeru, pričom za desatinnou čiarkou je nekonečný počet číslic.

Foto: Číslo pí možno odhadnúť pomocou výpočtov obvodu vpísaných a opísaných kružníc pravidelných n-uholníkov (Original: FredrikVector:Leszek Krupinski [Public domain], via Wikimedia Commons)
Možno si myslíte, že výpočet nemá praktický zmysel, avšak švajčiarski vedci uvádzajú, že skúsenosti, ktoré získali pri výpočte pí, je možné použiť aj v iných oblastiach, ako je analýza RNA, simulácia dynamiky tekutín či textová analýza.

Uložiť článok

Najnovšie články