Foto: Profimedia

Vyzerá to tak, že veda opäť odkryla mimoriadne fascinujúci príbeh z histórie.

Vedci rozlúskli záhadu „vzduchom vysušeného kaplána“. Takúto prezývku dostala múmia z 18. storočia, o ktorej chyrovalo, že bola prirodzene zachovaným telom, ktorého totožnosť sa pripisuje vikárovi menom Franz Xaver Sidler von Rosenegg. Nové odhalenie o múmii, ktorá bola uložená v rakúskej obci Sankt Thomas am Blasenstein, šokovalo. 

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Frontiersin odhalila, že múmia bola podľa expertov v skutočnosti zabalzamovaná doteraz nevídaným spôsobom — cez konečník, informoval The Guardian.

Neporušená telesná schránka

Balzamovanie je proces konzervovania mŕtveho tela s cieľom zachovať jeho vzhľad čo najdlhšie. Podľa patológa a autora štúdie doktora Andreasa Nerlicha ide o zistenie, ktoré ich prekvapilo. Doteraz sa s niečím podobným nestretli, dokonca ani pri poznatkoch z čias starovekého Egypta.

Poznamenal, že keďže telesná schránka vikára zostala neporušená, jediným spôsobom ako mohlo dôjsť k balzamovaniu, bol vstup cez konečník.

Foto: Profimedia

Podľa zistenia vedcov na základe CT vyšetrenia nešlo o prirodzenú mumifikáciu, ako sa prv myslelo, ale balzamovanie prebiehalo nasledovne — brušnú a panvovú dutinu tela naplnili drevenými trieskami, vetvičkami a materiálmi ako konope, hodváb či chlorid zinočnatý.

Nerlich tvrdí, že aj keď táto metóda balzamovania doteraz nebola zaznamenaná, svojho času mohla byť rozšírená, cituje CNN.

Pútnici dlho verili, že toto „zázračne“ zachované telo môže mať liečivé vlastnosti. Aj keď sa špekulovalo, že príčinou úmrtia muža mohla byť „jedovatá kapsula“ objavená v jeho čreve, v skutočnosti mohlo ísť o korálku z ruženca použitú pri balzamovaní a s najväčšou pravdepodobnosťou ho o život pripravilo pľúcne krvácanie spôsobené tuberkulózou.

Uložiť článok

Najnovšie články