Ceny nehnuteľností na Slovensku dosahujú úroveň západnej Európy, príjmy však stále výrazne zaostávajú. Vyplýva to z aktuálnej správy realitnej spoločnosti RE/MAX. Podľa správy o európskom realitnom trhu, ktorú spoločnosť spracovala, sa ceny rezidenčných nehnuteľností v Bratislave ku koncu minulého roka stabilizovali na úrovni porovnateľnej s vyspelými metropolami západnej Európy.
„Priemerná cena za meter štvorcový dosahovala 4 380 eur, čím Bratislava predbehla Rím a približuje sa úrovni cien Milána,“ priblížila spoločnosť tým, že v najdrahších častiach hlavného mesta sa meter predáva aj za 8-tisíc eur. „Prudký rast cien hlásia aj Košice – druhé najväčšie mesto krajiny, kde dnes zaplatíte za byt viac než vo Valencii či Neapole,“ dodáva s tým, že na rozdiel od cien však slovenské príjmy zaostávajú, čo z dostupnosti bývania robí čoraz väčší problém.
Nízka ponuka, vysoký dopyt a pomalé povoľovanie
Tento vývoj je podľa spoločnosti dôsledkom kombinácie niekoľkých faktorov. Tými sú nízka ponuka a zdĺhavé povoľovacie procesy, vysoký dopyt, investičný charakter trhu či spomalenie výstavby pre vysoké náklady. Podľa údajov Štatistického úradu SR a Eurostatu pritom v roku 2024 priemerný hrubý mesačný príjem na Slovensku predstavoval 1 524 eur, v Česku 1 800 eur, zatiaľ čo napríklad v Nemecku to bolo viac než 4-tisíc eur, v Rakúsku 3 800 eur, vo Francúzsku okolo 3 500 eur a v Taliansku 2 500 eur.
„Tento nepomer znamená, že dostupnosť bývania v Bratislave alebo Košiciach je v súčasnosti pre väčšinu domácností horšia ako v porovnateľných mestách západnej Európy. Zatiaľ čo napríklad vo Viedni či v Berlíne sú bežné rozsiahle mestské bytové fondy alebo dlhodobé nájomné bývanie s podporou štátu, Bratislava na podobný model ešte len hľadá cestu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ RE/MAX Česko a Slovensko Jan Hrubý.
Najväčší záujem je o menšie byty
Ekonómovia aj odborníci na bývanie preto volajú po reforme územného plánovania, zrýchlenia povoľovacích konaní a väčšej podpore dostupného nájomného bývania, bez ktorých sa dostupnosť vlastného bývania pre väčšinu obyvateľov bude naďalej zhoršovať.
„Medzi cenami na Slovensku pretrváva výrazný kontrast, pričom Bratislava patrí k najdrahším trhom, porovnateľným so západoeurópskymi mestami, zatiaľ čo iné menej rozvinuté regióny ponúkajú oveľa dostupnejšie možnosti,“ dodáva Hrubý.
Vo väčšine miest však slovenský rezidenčný trh podľa neho dlhodobo lákajú menšie byty, najmä tie do 60 metrov štvorcových, a to vďaka cenovej dostupnosti a silnému nájomnému potenciálu. Väčšina nových developerských projektov sa preto zameriava predovšetkým na tento typ nehnuteľností.
Nahlásiť chybu v článku