Vladímír Ruček

Ak máte radi turistiku, prinášame vám skvelý tip. Strážov vás svojim výhľadom určite očarí.

Príroda má naozaj veľa krás, ktoré nám môže ponúknuť a my za takouto krásou ani nemusíme cestovať ďaleko. Tatry, národné parky, majestátne štíty, hlboké údolia, ale aj tajomné rokliny sú súčasťou Slovenska. Naša krajina je stále vyhľadávanou lokalitou a to aj vďaka nim. Súčasťou slovenských pohorí sú aj Strážovské vrchy, ktoré sú stále obľúbeným, aj keď menej známym miestom na turistiku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď sa milovníkov hôr spýtate, prečo sa odhodlajú ísť často aj niekoľko hodín pešo cez hory po vyznačených chodníkoch a kde berú motiváciu pokračovať, ich odpoveď vás určite neprekvapí. Výhľad, pre ktorý sa niekedy doslova šplhajú nahor, im za to naozaj stojí. Rovnako nádherný výhľad ponúka aj najvyšší vrch Strážovských vrchov – Strážov. Je jedno či je zima alebo leto, to, čo uvidíte za priaznivého počasia, vás môže natoľko očariť, že sa tam určite budete chcieť vrátiť.

YouTube

Ak by ste sa chceli vybrať na Strážov, jednou z možností je vyjsť z dediny Zliechov, ktorá sa nachádza v Trenčianskom kraji. Hneď ako sa v nej ocitnete, uvidíte vypínajúci sa najvyšší vrch hornatiny Strážov. Podľa najvyššieho vrcholu je pomenované celé horstvo. Najvyšší vrch Strážovských vrchov vysoko prevyšuje svoje okolie. Je mimoriadne hodnotným prírodným prostredím a je klasifikovaný ako Národná prírodná rezervácia, vyhlásená v roku 1981. Po stránke floristickej patrí medzi najbohatšie lokality v CHKO Strážovské vrchy. Za dobrého počasia vrchol poskytuje široký rozhľad na okolitú krajinu. Nuž, veď posúďte sami.

https://www.instagram.com/p/BHmkDJOD-g3/?taken-by=estellrietschlin_58i7https://www.instagram.com/p/BHog4_cDxvD/?taken-by=estellrietschlin_58i7

Lovely day today ? Strazov 1213m ?? facebook.com/SimonTrnkaPhotoAdventures

A post shared by Simon Trnka (@kicklop) on

Na Strážove sa týči dvojkríž, ktorý bol postavený už v roku 2004. Ak je dobré počasie, každoročne sa pri ňom na sv. Cyrila a Metoda (5.júl) koná svätá omša. Stále je to obľúbená udalosť nielen medzi obyvateľmi obce Zliechov, ale aj tých, čo sa na Strážov radi vracajú. Okrem tejto udalosti sa každý rok koná aj silvestrovský výstup. Vtedy naň ľudia prichádzajú už od skorého rána. Ak teda hľadáte nové miesto na turistiku, určite si Strážov zapíšte do svojich cestovateľských denníkov. Cesta nahor nie je náročná. Koniec koncov,  odmenou vám bude nádherný výhľad, vďaka ktorému si poviete, že tá cesta za to určite stála.

Pozri aj: 10 najkrajších vodopádov na Slovensku, ktoré by ste mali aspoň raz v živote navštíviť

Interez.sk (Anna Zábojníková)
Uložiť článok

Najnovšie články