Foto: Youtube ( TASRTV)

Verejnosť si môže Predajňovú pamätať ako dlhoročnú hovorkyňu Generálnej prokuratúry SR a novinárku.

Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania. TASR o tom informovala riaditeľka odboru komunikácie rezortu kultúry Petra Bačinská.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

„Výberové konanie sa uskutočnilo v súlade s platnou legislatívou a s princípmi transparentnosti za účasti odbornej výberovej komisie,“ uviedla hovorkyňa. Rezort kultúry podľa nej verí, že nová generálna riaditeľka so svojou odbornosťou, víziou a odhodlaným prístupom zabezpečí SNM moderný a hodnotovo ukotvený rozvoj. Vedenie MK poďakovalo poverenému štatutárovi Tomášovi Bodóovi za vedenie inštitúcie počas prechodného obdobia.

Obvinenia zo šikany

Andrea Predajňová viedla niekoľko mesiacov Múzeum Betliar. Jej pôsobenie na poste poverenej riaditeľky poznačilo trestné oznámenie, ktoré na ňu podala mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) pre obvinenia zamestnancov, ktorí tvrdia, že ich mala diskriminovať, šikanovať a ponižovať. Zazneli aj obvinenia zo sexuálneho obťažovania.

Niekoľko zamestnancov Múzea Betliar pritom ešte v prvej polovici marca podalo podnet na Inšpektorát práce Košice pre údajnú šikanu zo strany vedenia. Inšpektorát však nezistil žiadne pochybenia. V súvislosti s výsledkom kontroly avizovala Predajňová, vtedajšia zastupujúca riaditeľka múzea, podanie trestného oznámenia za ohováranie. Obvinenia zároveň verejne odmietla.

Prednedávnom sa pritom objavili aj otázniky ohľadom spôsobilosti Predajňovej viesť najväčšiu kultúrnu inštitúciu na Slovensku, ktorá zamestnáva viac ako 600 ľudí a pod jej správu patria desiatky kultúrnych pamiatok. Portál Aktuality má k dispozícii Predajňovej životopis. Ten by mal dokazovať minimálne päťročnú prax, ktorú rezort Martiny Šimkovičovej požadoval aj pri výberovom konaní na pozíciu generálneho riaditeľa SNM.

Podľa životopisu to však vyzerá tak, že päť rokov praxe možno brať v úvahu len v prípade, ak do nej zarátame aj prácu televíznej redaktorky, ktorá prináša kultúrne témy. Predajňová vo výberovom konaní porazila napríklad historika Martina Homzu alebo šéfa komunikácie SNM Jozefa Bednára.

Verejnosť si môže Predajňovú pamätať ako dlhoročnú hovorkyňu Generálnej prokuratúry SR a novinárku. Ako hovorkyňa prokuratúry získala „hovorcovskú malinu“, anticenu za to, že ju obťažovali novinárske otázky.

Uložiť článok

Najnovšie články