Spomínate si, keď ste ako deti radi trávili veľa času vo vode a dospelí vás vyháňali tým, že musíte vyjsť von, keď budete mať rozmočené prsty? Možno vás prekvapí, že sa to nestáva každému. A má to svoje vedecké vysvetlenie.
Len si predstavte príjemný dlhý kúpeľ, pri ktorom poriadne zrelaxujete. Počas neho sa vám však koža na rukách a nohách scvrkne, čo niekomu nemusí byť príjemné na pohľad a ani na dotyk. A nie je to žiadna náhoda.
S takouto kožou sme vo vode zručnejší
Vedci si myslia, že dôvodom, prečo sa toto s našou kožou deje je, že sa tak lepšie prispôsobuje prostrediu, v ktorom sa nachádza — v tomto prípade vode, uvádza vedecký magazín Scientific American.
Naše scvrknuté prsty majú dokázať lepšie uchopiť predmety vo vode. Pri ich spoločnom kontakte sa tak má zlepšiť priľnavosť, čo potvrdili laboratórne experimenty. Samotné scvrkávane je výsledkom menšieho prietoku krvi v prstoch.
Čo je skutočne zaujímavé, predpokladá sa, že táto schopnosť nám zostala po našich predkoch, ktorí sa vďaka nej dokázali ľahšie dostať k potrave a mohla im zabezpečovať evolučnú výhodu.
Nedeje sa to každému
Fascinujúce je tiež to, že nie každý človek túto reakciu autonómneho nervového systému má. To znamená, že osobám, ktoré majú na týchto miestach poškodené nervy, sa prsty vo vode nescvrkávajú.
Väčšina populácie však po tom, ako vyjde po večernom horúcom kúpeli z vane, bude mať rovnako zošúverené prsty na rukách aj nohách, ako máte pravdepodobne aj vy.
Nahlásiť chybu v článku