Foto: ilustračné, Unsplash / Foto: Open Access, Creative Commons, odkaz

Antarktída patrí k najmenej preskúmaným miestam na svete, no záujem o ňu neutícha.

Tentoraz sa vedci zamerali na jej oceánske hlbiny a objavili sieť útvarov v neuveriteľnej hĺbke až vyše 4 000 metrov, čo je o trochu menej ako výška hory Mont Blanc. Ide o podmorské kaňony, ktoré patria k najfascinujúcejším a zároveň najmenej prebádaným prostrediam na planéte. A ako sa ukazuje, práve pri Antarktíde sa nachádzajú tie najpôsobivejšie.

Podľa vedcov máme dnes detailne zmapovaných len približne 27 percent oceánskeho dna. To znamená, že podobných objavov nás pravdepodobne čaká ešte mnoho. A aktuálna správa priniesla zistenie, ktoré nadchlo nielen vedcov, ale aj širokú verejnosť.

Ako uvádza MailOnline, výskumníci totiž objavili 332 skrytých kaňonov pod hladinou Antarktídy – päťkrát viac, než sa doteraz predpokladalo.

Extrémne významné a pramálo preskúmané

Ide o najrozsiahlejšiu a najpôsobivejšiu takúto sieť kaňonov, aká bola doposiaľ objavená. „Najokázalejšie z nich sa nachádzajú vo východnej Antarktíde, ktorá sa vyznačuje zložitými a rozvetvenými systémami kaňonov,“ uviedol doktor David Amblàs z Barcelonskej univerzity. Spoločne so spoluautorom Riccardom Arosiom pripravili vedecký článok, ktorý bude publikovaný v časopise Marine Geology v októbri 2025.

K dnešnému dňu sa nám podarilo vypátrať zhruba 10-tisíc podmorských kaňonov. Tie, ktoré sa nachádzajú v prostredí Antarktídy, sú mimoriadne rozsiahle vďaka turbiditným prúdom – vodným prúdom so zvýšenou hustotou, ktoré dokážu dosiahnuť až 72 kilometrov za hodinu a pri svojom pohybe vyhlbujú dno oceánu. Ako vysvetľuje doktor Amblàs, významný vplyv má aj dlhodobé pôsobenie polárneho ľadu a množstvo sedimentov, ktoré ľadovce transportujú na pevninský šelf (plytké, mierne uklonené pokračovanie kontinentu, zaplavené morom).

Tieto kaňony zohrávajú kľúčovú úlohu v oceánskych procesoch – prepravujú živinami bohaté sedimenty z pobrežia do otvoreného oceánu, spájajú plytké a hlboké vody a vytvárajú prostredie s vysokou biodiverzitou. Napriek ich významu zostávajú tieto oblasti málo preskúmané, najmä pre ich náročnú dostupnosť a extrémne podmienky.

Výskumníci plánujú v budúcnosti zhromaždiť viac údajov z nezmapovaných oblastí a dúfajú, že objavia ďalšie kaňony. Presné dáta o ich štruktúre a vplyve na cirkuláciu vody pri póloch by mohli byť kľúčové pri predpovedaní mnohých vecí, akými je dosah klimatických zmien na našu planétu.

Uložiť článok

Najnovšie články