Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) upozorňuje na rastúce riziko infekcií spôsobených baktériami rodu Vibrio, ktoré sa najčastejšie vyskytujú počas letných mesiacov, aktuálne najmä v Baltskom a Čiernom mori. Pozor si tak treba dať napríklad v Bulharsku či v Poľsku.
Dôvodom je nízky obsah soli v tejto oblasti, ktorý vytvára priaznivé podmienky pre množenie baktérií. Výskyt bol zaznamenaný aj v Severnom mori a v niektorých uzavretých alebo brakických oblastiach (lokality, kde sa mieša slaná voda so sladkou). S rastúcimi teplotami morí sa očakáva rozšírenie Vibrio aj do ďalších pobrežných oblastí Európy, píše ECDC v tlačovej správe.
Kontaminované ryby či otvorené rany
Infekcie, známe ako vibrióza, môžu vzniknúť po konzumácii surových alebo nedostatočne tepelne upravených morských plodov (najmä ustríc), alebo pri kontakte kontaminovanej vody s otvorenými ranami. U osôb s oslabenou imunitou či chronickými ochoreniami pečene môžu viesť k vážnym komplikáciám, vrátane sepsy či amputácie končatiny.
Počet prípadov v severných krajinách Európy stúpa. Napríklad počas vlny horúčav v roku 2018 bolo hlásených až 445 prípadov, čo je viac než trojnásobok oproti priemeru z predchádzajúcich rokov. ECDC zverejnilo mapu výskytu, ktorú si môžete pozrieť na tomto odkaze.
ECDC odporúča vyhýbať sa konzumácii surových morských plodov a pri poraneniach pokožky sa nekúpať v týchto vodách. Dôležitá je aj informovanosť verejnosti a zdravotníkov. ECDC monitoruje výskyt baktérií pomocou satelitných údajov a verejnosti sprístupňuje interaktívnu mapu rizikových oblastí.
Nahlásiť chybu v článku