Výnimočný sobotný koncert speváka Marka Perkoviča na dostihovej dráhe v Záhrebe vyvolal kritiku pre použitie pozdravu z čias ustašovského režimu počas druhej svetovej vojny. TASR o tom píše podľa agentúry AP.
Na koncerte v areáli Hipodrom pri rieke Sáva bolo viac ako pol milióna ľudí, informovali v nedeľu organizátori. Záhreb má zhruba 800-tisíc obyvateľov. Spevák je známy pod prezývkou Thompson (podľa americkej automatickej pušky) a svoj trojhodinový koncert označil za „hudobné a vlastenecké predstavenie“. Sprevádzala ho veľkolepá svetelná šou a ohňostroj.
Poslal odkaz
„Chcel by som poslať odkaz celej Európe, aby sa vrátila k svojim tradíciám, ku svojim kresťanským koreňom, pretože len tak môže byť Chorvátsko opäť silné,“ povedal spevák na začiatku koncertu.
Na bezpečnosť dohliadali tisíce policajtov a priamo v areáli bolo päť tisíc ochrankárov. Prichystaná poľná nemocnica mala kapacitu 200 ľudí a na zvýšený nápor boli pripravené aj záhrebské nemocnice. Neboli však hlásené žiadne závažné incidenty.
Prečo je kontroverzný?
Thompson spieva aj skladby, ktoré vznikli počas vojny po vyhlásení nezávislosti Chorvátska v roku 1991. Sú spájané s chorvátskou nacionalistickou scénou a velebením fašistického režimu počas druhej svetovej vojny. V sobotu zaznela aj pieseň s ustašovským vojnovým pozdravom „Za dom spremni“ (Za vlasť, pripravení).
Pozdrav je považovaný za ekvivalent nacistického „Sieg Heil“ a v Chorvátsku je trestný. Podľa súdneho rozhodnutia ho Perkovič môže používať ako súčasť svojej piesne, uviedla chorvátska štátna televízia HRT. Na koncerte publikum na ustašovský pozdrav reagovalo hlasným pokrikom.
Denník Večernji List napísal, že „vynikajúca organizácia“ koncertu bola zatienená používaním pozdravu režimu, ktorý súhlasil s „masovými popravami ľudí“.
Nahlásiť chybu v článku