Foto: Foto: Facebook.com (John Gimlette) / NASA, public domain

Láka pohľadom, no patrí k najnebezpečnejším divočinám v Európe.

Nórske súostrovie Špicbergy, vzdialené len niečo vyše tisíc kilometrov od severného pólu, je známe svojou drsnou arktickou prírodou, polárnymi nocami a dňami – a tiež povinnosťou nosiť zbraň, ak sa vyberiete do tejto krutej divočiny. Zákutia jedného z najsevernejších obývaných miest na zemi preskúmal cestovateľ John Gimlette.

Na Špicbergoch dnes žije približne 2 600 ľudí, ktorí sú prispôsobení životu v krutých podmienkach tundry. Gimlette sa vydal na snoubordovú expedíciu a pre portál MailOnline opísal, ako vyzerá cestovanie v tomto odľahlom kúte sveta.

Luxus v divočine a pochmúrne banské mesto Moskvy

Dobrodružstvo sa začalo v Longyearbyene – ide o jedno z najsevernejšie položených miest na planéte. „Za Longyearbyenom sme už nestretli nikoho,“ začína cestovateľ. Opisuje zasneženú krajinu pod kobaltovomodrou oblohou ako šialenú, no nádhernú scenériu.

Foto: Bjørn Christian Tørrissen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ich prvou zastávkou je Nordenskiöld Lodge – útulná arktická chata s koženými kreslami, panoramatickými oknami a saunou. O pohodlie výletníkov sa stará bývalý lovec Trond a jeho partnerka Ragna, ktorá hosťom navarí sobí guláš.

V tundre sa však luxus mieša s realitou: „Na záchod sa chodí von, so strážcom a strelnou zbraňou, kvôli ľadovým medveďom.“

Osem kilometrov ďalej leží Pyramiden – ruské banské mesto, kde má Moskva právo ťažiť uhlie. Dnes tam pôsobí asi 20 robotníkov a nad všetkým dohliada socha Lenina. Toto mesto sa preto skloňuje s prezývkou „mesto duchov“. Cestovateľ opisuje chátrajúce bloky a hrdzavé žeriavy ako pohľad, ktorý je pochmúrny. Do mesta vkročiť nesmú, ale vidia naň pri ceste okolo.

Foto: Bjoertvedt, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Záver expedície patrí výstupu na ľadovec Nordenskiöld. „Z diaľky pripomína rozbité mrakodrapy, zblízka hradbu z tyrkysového mramoru,“ píše Gimlette.

Po návrate ich čaká whisky chladená pravekým ľadom a jazda na záprahu huskyov – tzv. mushing. „Ravioli, Stinky a Twix boli silné a prítulné, ochotné vám vyhovieť. V porovnaní so skútrami to bola pomalá jazda.“

Foto: Prillen, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Aj keď výlet znie idylicky, Gimlette pripomína, že Špicbergy sú divočina, ktorá je mimoriadne nebezpečná a pobyt neprežije každý. Napovedá o tom fakt, že v múzeu v Longyearbyene sa nachádza sekcia venovaná katastrofám. Medzi exponátmi je aj puška lovca Georga Nilsena, ktorého kostra bola nájdená 40 rokov po zmiznutí – a bol rozdrvený ľadovými medveďmi, pretože sa mu zasekla zbraň.

Uložiť článok

Najnovšie články