Na 26 vzrástol počet obetí po indických útokoch na viaceré oblasti Pakistanu, oznámila v stredu pakistanská armáda. Indické zdroje uviedli, že pri ostreľovaní zahynulo v indickom meste Púnč najmenej osem ľudí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Pakistanské úrady hlásia najmenej 46 zranených po indických útokoch. Údery zasiahli najmenej dve miesta, ktoré boli v minulosti spojené so zakázanými militantnými skupinami, informuje stanica Sky News. Pri indických náletoch bola podľa armády poškodená aj vodná elektráreň v pakistanskej časti Kašmíru.
India tvrdí, že útoky boli cielené a neeskalačné
India v noci na stredu oznámila, že podnikla letecké útoky na infraštruktúru militantov na území Pakistanu vrátane pakistanskej časti Kašmíru. Tvrdí, že úder nebol namierený proti tamojšej armáde a kroky boli cielené, uvážené a nemali eskalujúci charakter. Pakistan však označil útok za „zjavný vojnový čin“, pričom údery boli podľa neho namierené na civilistov, a prisľúbil odvetu.
Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf v reakcii vyhlásil, že „Pakistan má plné právo rázne reagovať na tento vojnový akt zo strany Indie a skutočne naň rázne reaguje.“ Celý národ stojí na strane pakistanských ozbrojených síl, doplnil vo vyhlásení. Následne India uviedla, že vykonala „presné údery na teroristické tábory“ na deviatich miestach v pakistanskom Kašmíre a v štáte Pandžáb. Kroky armády boli podľa Naí Dillí boli „cielené, primerané a neeskalačné“.
Spojené štáty vyzývajú na upokojenie napätej situácie
Spojené štáty ešte pred začiatkom indických útokov vyzývali na upokojenie situácie medzi Indiou a Pakistanom po tom, čo indický premiér Naréndra Módí varoval pred zastavením vody, ktorá preteká cez hranice do Pakistanu. Indický premiér v utorok povedal, že sa zastaví tok vody z Indie, ktorý prechádza cez spoločné hranice s Pakistanom. Došlo k tomu niekoľko dní po tom, čo India pozastavila platnosť zmluvy z roku 1960, ktorá upravuje spoločné využívanie vody z rieky Indus a jej prítokov.
„Vody Indie kedysi tiekli von (z krajiny), teraz budú tiecť len pre Indiu,“ upresnil. Pakistan varoval pred zásahmi do toku riek a uviedol, že to bude považovať za provokáciu k vojne. Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová bezprostredne nereagovala na najnovšie vyjadrenia Módího, no ozrejmila, že Spojené štáty sú „oboznámené s rôznymi správami“ o tejto situácii a sú do diania „zapojené“. „Zostávame v kontakte s vládami oboch krajín na viacerých úrovniach,“ dodala.
Pakistanský premiér hovorí o vojnovom akte
Podľa pakistanských úradov zahynulo pri útokoch najmenej osem ľudí, ďalších minimálne 35 osôb utrpelo zranenia a dve sú nezvestné. Indická televízna stanica CNN News-18 s odvolaním sa na tamojšie zdroje ale uviedla, že pri tomto útoku zahynulo 12 „teroristov“ a najmenej 55 ľudí utrpelo zranenia. Agentúra Reuters nemohla tieto informácie bezprostredne potvrdiť.
Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf v reakcii vyhlásil, že „Pakistan má plné právo rázne reagovať na tento vojnový akt zo strany Indie a skutočne naň rázne reaguje.“ Celý národ stojí na strane pakistanských ozbrojených síl, doplnil vo vyhlásení. Pakistan vo svojom vzdušnom priestore údajne zostrelil päť lietadiel indického letectva vrátane troch stíhačiek Rafale vyrobených vo Francúzsku, napísala stanica CNN s odvolaním sa na tamojšie bezpečnostné zdroje.
Islamabad už podniká odvetné útoky. Podľa indickej armády boli pri ostreľovaní pakistanskými jednotkami z druhej strany hranice zabití traja civilisti v Indiou kontrolovanej časti Kašmíru.
Medzinárodné reakcie a výzvy na zdržanlivosť
Naí Dillí údajne o situácií informoval USA, Britániu, Rusko, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty. Šéf americkej diplomacie Marco Rubio reagoval, že USA udalosti podrobne sledujú a budú naďalej spolupracovať s indickým aj pakistanským vedením na mierovom riešení konfliktu. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval krajiny na maximálnu vojenskú zdržanlivosť. Útoky ho podľa jeho slov znepokojili.
Vo viacerých pohraničných oblastiach v oboch krajinách zostanú školy počas stredy zatvorené. Na situáciu reagovali aj letecké spoločnosti pozastavením letov v severnej časti oboch krajín. K úderom došlo v čase rastúceho napätia medzi jadrovými susedmi v súvislosti s minulomesačným útokom militantov na turistov v Indiou kontrolovanej časti Kašmíru. Pri incidente vtedy zahynulo 26 ľudí. India viní Pakistan z podpory útoku militantov, čo Islamabad poprel.
Stupňovanie napätia a vojenská eskalácia
Obe krajiny už uzavreli svoje vzdušné priestory pre letecké spoločnosti druhej strany. India tiež pozastavila platnosť zmluvy z roku 1960, ktorá upravuje spoločné využívanie vody z rieky Indus a jej prítokov. Vojaci oboch krajín sa od útoku navzájom ostreľujú pozdĺž vzájomnej hranice v rozdelenom Kašmíre. Indický premiér Naréndra Módí dal ozbrojeným silám „úplnú operačnú slobodu pri“ odpovedaní na kroky Pakistanu.
„Pred malou chvíľou indické ozbrojené sily spustili OPERÁCIU SINDOOR, ktorou zasiahli teroristickú infraštruktúru v Pakistane a Pakistanom okupovanom Džammú a Kašmíre, odkiaľ boli plánované a riadené teroristické útoky proti Indii…Naše kroky boli cielené, uvážené a nemali eskalujúci charakter,“ uviedla indická vláda vo vyhlásení.
„Pakistan odpovie na (indické útoky) v čase a na mieste, ktoré si sám zvolí,“ uviedol predstaviteľ armády a nálety označil za ohavnú provokáciu. Podľa jeho slov bolo zasiahnutých asi päť miest vrátane dvoch mešít.
Po výbuchoch vypadol v niektorých oblastiach elektrický prúd. Svedkovia a jeden policajt pre agentúru Reuters uviedli, že na dvoch miestach počuli hlasné explózie a intenzívnu paľbu, ako aj stíhačky vo vzduchu.
Čo situácii predchádzalo?
Pakistanský minister Attaulláh Tarar v noci na stredu tvrdil, že Islamabad má dôveryhodné spravodajské informácie o tom, že India plánuje v priebehu najbližších 24 až 36 hodín podniknúť vojenský útok na Pakistan a že ako zámienku využije útok v Pahalgáme, kde zahynuli väčšinou indickí turisti.
Pakistanský premiér Šáhbáz Šaríf potom v stredu počas telefonátu so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom obvinil Indiu, že podniká kroky, ktoré vykazujú známky „eskalujúceho a provokatívneho správania“.
Indickí predstavitelia na to bezprostredne nereagovali, no podľa nemenovaných zdrojov premiér Naréndra Módí dal ozbrojeným silám „úplnú operačnú slobodu pri rozhodovaní o spôsobe, cieľoch a načasovaní reakcie Indie na masaker v Pahalgáme“, napísala agentúra AP.
Generálny tajomník OSN António Guterres predtým vyzval obe strany, sa zdržali konfrontácie, ktorá by mohla mať tragické dôsledky. Takisto Rubio podľa vyhlásenia kancelárie pakistanské premiéra zdôraznil, aby Pakistan a India pokračovali v spolupráci v záujme mieru a stability v južnej Ázii.
Nahlásiť chybu v článku