Šance na prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou sa znižujú, keďže Rusko dosahuje zisky a dobýja územia. Komunikácia nebude ľahká, ale treba naďalej rokovať. V nedeľnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Poslankyňa parlamentu Beáta Jurík (PS) súhlasí, že treba komunikovať, no je podľa nej očividné, že Rusko nemá záujem si sadnúť za rokovací stôl.
„Musíme nejako komunikovať, na to je diplomacia,“ skonštatoval Blanár pri otázke vojny na Ukrajine. Za dôležité považuje, že americký prezident Donald Trump dostal už dvakrát obe krajiny za rokovací stôl.
Na priamych rokovaniach postupne k niečomu dôjde
„Som presvedčený, že pri priamych rokovaniach postupne k niečomu dôjde,“ povedal. Jurík reagovala, že v ideálnom svete by bolo dobré diplomatické riešenie, no už niekoľko mesiacov intenzívnych rozhovorov „padá“.
Preto nerozumie, prečo SR odmieta vojenskú pomoc. Rusko podľa nej „počúva“ sile.

„Tam nejde o to, aby sme porazili Rusko, ale aby sme zastavili Rusko, aby bolo čo najďalej od našich hraníc a aby pochopilo, že vojensky tento konflikt jednoducho nevyhrá,“ uviedla Jurík a zdôraznila aj potrebu ekonomického tlaku.
„Myslím si, že je možné dosiahnuť spravodlivosť, a to práve vyvodením zodpovednosti,“ doplnila. Ocenila, že Slovensko napokon podporilo vytvorenie tribunálu na prešetrovanie vojnových zločinov na Ukrajine.
Výroky o potrebe odpustenia vyslovil Blanár podľa svojich slov v kontexte toho, čo sa bude diať po tom, ako dôjde k prímeriu a mierovému rokovaniu.
Chceme konsolidovať vzťahy, povedal šéf slovenskej diplomacie
„Čo budeme robiť s Ruskou federáciou? Moja odpoveď bola jasná, že nechceme budovať naše ozbrojené sily, aby sme sa pripravovali nebodaj na tretiu svetovú vojnu s NATO. Chceme, aby sa skonsolidovali vzťahy,“ povedal šéf slovenskej diplomacie. Zdôraznil, že Slovensko odsudzuje všetky útoky na civilistov aj porušovanie medzinárodného práva. „Ale musíme povedať, čo budeme robiť potom,“ dodal.

Blanár zároveň zopakoval, že Slovensko potrebuje garancie na to, aby podporilo najnovší balík európskych sankcii voči Rusku. Jurík kritizovala, že sa Slovensko na rozdiel od iných krajín nepripravuje na odpájanie sa od ruského plynu, minister to odmieta.
V diskusii sa dotkli aj sobotných (5. 7.) cyrilo-metodských osláv na hrade Devín. Podľa Jurík neboli dôstojné.
„Oslavy ukázali hodnotovú a kultúrnu prázdnotu, ktorú za sebou necháva premiér Robert Fico (Smer-SD),“ myslí si poslankyňa. Blanár súhlasí so slovami Fica o bezbrehom progresivizme a liberalizme, ktorý môže krajinu zničiť. Prináša podľa neho nezmyselné ideológie, preto minister podporuje novelu Ústavy SR v hodnotových otázkach.
Navštívili sme nádhernú dolinu a strašidelný hrad úplne zadarmo: Nájdete tu aj jaskyňu a priam dokonalú jesennú prírodu
Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože. O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie
Herci, ktorí boli počas natáčania Harryho Pottera vymenení: Niekedy to bolo fiasko, inokedy tvorcovia nemali na výber
Terapia červeným svetlom nie je zázračná, tvrdí odborníčka: Vedeckých dôkazov je málo a chýbajú, nie je to všeliek
ANKETA: Nepáči sa mi to, malo by sa to odstrániť. Slovákov sme sa opýtali, čo si myslia o Separovom sprejovaní v Himalájach
Káva za 3,60 eura nám udrela do nosa a nevoňala: Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože
Prirovnávajú ju ku Kate Middleton, takto ju mal Putin žiadať o ruku: Kto je Alina Kabajevová, údajná nová cárovná v Kremli?
Ste tu za hodinu, najete sa od 5 eur: O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli, musíte ho vidieť
Detské nosové vakcíny proti chrípke boli fuč za pár hodín. Vieme, kedy príde posledná dávka, niektorí rodičia sú zúfalí












Nahlásiť chybu v článku