marieclaire.com

Lucia Mužlová / / Now U Know
Všetci sme už niekedy zažili ten pocit, že sa na nás niekto pozerá. Aj keď danú osobu nevidíme, cítime na sebe jej pohľad. Ako môžeme vysvetliť tento jav bez toho, aby sme trpeli paranojou? Jedná sa o šiesty zmysel?

Ľudská fascinácia očami je jadrom problému. Veď si len spomeňte na príslovie: „Oči sú oknom do duše.“ Niet divu, že sa o ne toľko zaujímame, a že náš mozog je naladený na to, aby sme sa ľuďom pozerali priamo do očí. V mozgu sa nachádzajú samostatné neurónové siete, ktoré sú určené práve na spracovanie pohľadu. Vedci dokonca prišli na to, že makaky majú v mozgu špeciálnu skupinu neurónov, ktoré sa aktivujú a začnú „blikať“ ako maják vtedy, keď sa na ne niekto iný z ich druhu (prípadne aj z iného) pozerá.

Vedci ale ešte celkom nevedia, čo stojí za samotným vnímaním pohľadov. Hypotéza hovorí, že vnímanie pohľadov je mechanizmus, ktorý detekuje oči a posúva k nim našu pozornosť, a že je tento mechanizmus vrodený. Novorodenci dokážu už po dvoch až piatich dňoch života upriamiť pohľad na osobu. Neudržia pozornosť dlho a ani ešte nemajú možnosť presne odhadnúť, čo vidia, no inštinktívne „hľadajú“ očný kontakt.

oci5
pexels.com

Nie je to len náš mozog, ktorý dokáže detekovať pohľady druhých ľudí. Naše oči sú uspôsobené tak, aby dokázali upútať iný pohľad. V skutočnosti sa naša štruktúra oka líši od všetkých ostatných druhov. Oblasť oka, a teda dúhovka, je obklopená bielkom, ktoré je veľké a takmer úplne biele. Preto je veľmi ľahké rozpoznať v dave nejaký pohľad. U mnohých zvierat je to práve naopak. Dúhovka je veľká a bielko je tmavé. Jedná sa o maskovací znak, ktorý slúži na to, aby potenciálna obeť predátora neodhalila a neprišla na to, že sa možno čoskoro stane korisťou.

oci2
pexels.com

Prečo je ale pohľad taký dôležitý? Oči nám poskytujú možnosť identifikovať situáciu okolo nás. Upozornia nás na to, že sa niečo deje. Takmer reflexívne dokážeme vycítiť pohľad druhej osoby a takisto ho aj nájsť v dave. Takáto zvýšená pozornosť sa vyvinula preto, aby sa podporila akási vzájomná spolupráca medzi osobami a taktiež tvorí základ pre mnohé z našich zložitejších sociálnych zručností. Pohľadom dokážeme veľa naznačiť.

Táto pozornosť sa však mení od osoby k osobe. Pri ľuďoch, ktorí trpia autizmom, je to napríklad úplne inak. Strávia oveľa menej času fixovaním sa na pohľad druhých ľudí. Dokážu vytiahnuť oveľa viac informácii z iných vecí, ako napríklad z našich emócií. Nepotrebujú to „vyčítať“ z pohľadu a takisto sú menej schopní určiť, keď sa na nich niekto mimo ich zorného poľa pozerá. Na opačnej strane zase stoja úzkostliví ľudia, ktorí majú tendenciu viac sa fixovať na pohľady a majú pocit, že sa na nich neustále niekto pozerá.

Možno si ani neuvedomujete, že pohľad ovplyvňuje niečo tak primitívne, ako sú naše psychické reakcie na ostatných ľudí. Jedná sa o veľkú „zbraň“ práve pri vytváraní akejsi sociálnej dominancie. Priamy a pevný pohľad vzbudzuje v ľuďoch pocity istoty, dôveryhodnosti a atraktivity. Podobne to funguje aj u zvierat. Je vedecky dokázané, že psy dokážu reagovať na náš pohľad. Keď sa na nich prísne pozriete a zvraštíte obočie, majú tendenciu sa hanbiť a reagovať na vás oveľa lepšie ako keby ste sa len voľne pozerali.

oci4
pexels.com

Pohľad je tiež dôležitý pri vzájomnej komunikácii. Ak odvraciate pohľad až príliš často, človek na druhej strane sa začne cítiť neisto a bude si myslieť, že nehovoríte celkom pravdu. Pomocou pohľadu dokážeme naznačiť, či ešte budeme rozprávať ďalej, alebo budeme počúvať. Pohľadom toho môžeme veľa vyjadriť. Je to však dvojsečná zbraň, takže okrem toho, že si musíte dávať pozor na jazyk, mali by ste si dávať pozor aj na svoj pohľad, ktorý častokrát hovorí niečo iné ako vaše ústa.

Pravda o detekcii pohľadom

Pretože ľudské oko dokáže jednoducho detekovať iný pohľad, je pre nás ľahké…Komentovať (0)