V rodinách s viacerými deťmi rovnakého pohlavia je pravdepodobnosť počatia a narodenia ďalšieho dieťaťa s tým istým pohlavím vyššia ako šanca na narodenia dieťaťa s opačným pohlavím, i keď teoreticky by mali byť šance približne 50 na 50.
Vyplýva to z najnovšej americkej štúdie zverejnenej vo vedeckom žurnále Science Advances, píše TASR na základe správ serverov Nature a Science News. Pravdepodobnosť počatia a narodenia chlapca alebo dievčaťa je teoreticky takmer 50 na 50 preto, lebo spočiatku rovnaký podiel spermií nesie pohlavné chromozómy X a Y, ktoré sú hlavným, i keď nie jediným, faktorom určujúcim pohlavie človeka.
Niektoré rodiny majú iný biologický „predpis“
Podľa štúdie však pre mnohých ľudí môže byť tento pomer rozložený úplne inak. Odborníka na reprodukciu Jorgeho Chavarra a jeho tím z fakulty verejného zdravotníctva Harvardovej univerzity v americkom Bostone však zaujímalo, aké časté sú prípady ľudí, ktorí majú viac detí rovnakého pohlavia.
Výskumníci analyzovali údaje z viac ako 58 000 pôrodov v Spojených štátoch medzi rokmi 1956 a 2015 a zistili, že až približne tretina rodín má všetky deti rovnakého pohlavia. Z ich vzorky malo navyše viac rodín, ako očakávali, aj tri, štyri alebo päť detí. Tieto prípady sa tak značne vymykali z bežnej pravdepodobnosti 50 na 50.
Každá rodina má svoju jedinečnú pravdepodobnosť
Podľa Chavarra tak má každá rodina svoju „jedinečnú pravdepodobnosť“ narodenia detí určitého pohlavia. Tým, že sa tento pomer líši len u jednotlivých rodín, v celosvetovom meradle ostávajú šance na počatie dievčaťa i chlapca rovnaké. Výskumníci navyše zistili, že počatie viacerých detí rovnakého pohlavia býva častejšie, pokiaľ partneri splodili prvé dieťa vo vyššom veku matky.
Štúdia zistila, že ženy, ktoré mali pri narodení svojho prvého dieťaťa 29 a viac rokov, mali o 13 percent vyššiu pravdepodobnosť, že všetky ich ďalšie deti budú rovnakého pohlavia, v porovnaní so ženami mladšími ako 23 rokov.
Nahlásiť chybu v článku