Slovinský parlament v piatok schválil návrh zákona o asistovanej samovražde, podľa ktorého budú mať dospelí ľudia diagnostikovaní s nevyliečiteľnou chorobou právo ukončiť svoj život, pokiaľ čelia utrpeniu bez nádeje na zlepšenie. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr Reuters a STA.
Poslanci návrh zákona schválil pomerom 50 za, 34 proti a traja sa zdržali. V konzultačnom referende minulý rok takýto krok podporilo 55 percent voličov. Podľa agentúry STA budú musieť byť počas liečby využité všetky možnosti a právo na asistovanú smrť nebude dostupné pre pacientov s duševnými chorobami. Žiadatelia budú musieť svoj zámer najprv dvakrát oznámiť lekárovi predtým, ako budú môcť podať oficiálnu žiadosť. Tú lekár spolu s vlastným stanoviskom postúpi osobitnej komisii.
Pacienta posúdi aj psychiater
Komisia následne vyberie nezávislého lekára, ktorý posúdi stav žiadateľa, a psychiatra, ktorý posúdi jeho schopnosť prijať takéto rozhodnutie. Pacienti budú musieť sami zjesť alebo si injekčne aplikovať smrtiacu látku. Zdravotníci budú mať možnosť odmietnuť účasť na asistovanej smrti.
Občianske združenia, ktoré sú proti asistovanej samovražde, v piatok uviedli, že sa pokúsia získať dostatočnú podporu verejnosti na vypísanie referenda o zrušení tohto zákona. Slovinsko sa svojím krokom pripojí k Austrálii, ku Kanade, k Holandsku či Belgicku, kde sa nevyliečiteľne chorí ľudia môžu rozhodnúť ukončiť svoj život. Minulý mesiac schválila podobnú legislatívu aj dolná komora britského parlamentu.
Nahlásiť chybu v článku