Niet pochýb o tom, že na Slovensku, ale aj v ďalších európskych krajinách jednoznačne máme čo zlepšovať a ľudia by si iste vedeli predstaviť aj lepšie životné podmienky. Práve v Európe sa ale nachádza najbohatšia krajina na svete. Okrem vysokých platov tu majú ľudia verejnú dopravu zadarmo.
Platí tu systém bezplatnej verejnej dopravy
Ako informuje Mail Online, Luxembursko sa dlhodobo radí medzi najbohatšie krajiny sveta s priemerným ročným platom siahajúcim k 75 919 eurám. To vychádza približne na mesačný plat 6 327 eur. Napriek tomu, že s takýmto platom si ľudia môžu verejnú dopravu bez problémov dovoliť, majú ju zadarmo. Dokonca aj turisti sa môžu odviesť bezplatne, a to napríklad nočnými autobusmi počas víkendov.
Luxembursko má tiež jednu z najvyšších mier vlastníctva automobilov na svete. Práve preto bol v roku 2020 zavedený systém bezplatnej dopravy. Vláda sa snaží zredukovať emisie a motivovať ľudí, aby aspoň na kratšie trasy vymenili autá za hromadnú dopravu. Bezplatné cestovanie platí pre autobusy, električky, aj vlaky.
Pasažieri si musia platiť len v prípade, ak chcú cestovať prvou triedou. Zadarmo si môžete prepraviť vo vlaku aj svoj bicykel. Cestovanie v tejto krajine však má pre turistov istý háčik.
Vysoké platy, ale aj náklady
Keďže Luxembursko je jednou z najmenších európskych krajín, mnoho turistov ho navštívi na jeden deň z Nemecka, Belgicka alebo Francúzska. Bezplatné cestovanie je ale platné len v rámci Luxemburska a časť cesty pred hranicou si musí každý zaplatiť.
Niektorí Luxembursko prirovnávajú k malému Švajčiarsku, no s menej turistami. Údajne sa skutočne oplatí naskočiť na vlak a preskúmať napríklad miestne vinárske oblasti. Na svoje si tu prídu aj milovníci prírody.
Pochopiteľne, platy sú síce v Luxembursku vysoké, no také sú aj náklady na život. Podľa webu Numbeo stojí prenájom 1-izbového bytu v centre v priemere 1 843 eur a mimo centra 1 557 eur. V reštaurácii sa tu najete od 10 eur, no pol litra piva tu stojí aj 6 eur. Liter paliva vyjde šoférov na 1,50 eura.
Nahlásiť chybu v článku