Premiér na včerajšej tlačovej konferencii potvrdil, že odcestuje do Moskvy na oslavy 80. výročia konca druhej svetovej vojny. Skritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za to, že odmietol jednostranné nariadenie ruského prezidenta Vladimira Putina na prímerie v čase osláv.
Zelenského slová, že Kyjev nemôže zaistiť bezpečnosť politikov, ktorí sa zúčastnia na oslavách v Moskve, označil Fico za vyhrážanie. „Odmietam takéto vyhrážanie sa z dôvodu bezpečnosti. Plne rešpektujem, že bezpečnosť zúčastnených je internou záležitosťou Ruskej federácie,“ poznamenal Fico.
Podľa neho ukrajinský prezident „mieša“ minulosť s prítomnosťou. „Ja chápem, že je vojna, my sme sa k tej vojne postavili jasne, je to porušenie medzinárodného práva, ale ja nebudem miešať súčasné obdobie s tým, čo sa dialo v rokoch 1941 až 1945,“ povedal. Podľa Fica Zelenskému záleží na pokračovaní vojny, myslí si, že dohodou s USA o využívaní nerastného bohatstva si „kúpil vojnu“, čo môže viesť k eskalácii napätia.
Veľvyslanectvo reaguje
Ukrajinské veľvyslanectvo na Slovensku sa voči výrokom premiéra Fica ohradilo. „Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike vyjadruje poľutovanie nad dnešnými protiukrajinskými vyhláseniami predsedu vlády SR Roberta Fica,“ píše sa v stanovisku.
Celé znenie:
„Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike vyjadruje poľutovanie nad dnešnými protiukrajinskými vyhláseniami predsedu vlády SR Roberta Fica.
Namiesto ďalšieho obviňovania prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského – tentoraz v snahe zastrašiť hlavy štátov a vlád, ktoré sa chystajú 9. mája navštíviť Moskvu – by veľvyslanectvo odporúčalo našim slovenským partnerom dôkladnejšie preštudovať, preskúmať a analyzovať vyjadrenia ukrajinského lídra, ktorý iba konštatoval, že ukrajinská strana nevylučuje provokácie zo strany Ruskej federácie 9. mája a presúvanie viny za narušenie bezpečnosti na Ukrajinu, a preto nemôže garantovať ich bezpečnosť.
Pokiaľ ide o trojdňové prímerie, ktoré navrhol Kremeľ. Ukrajina bezpodmienečne súhlasila s úplným prímerím ešte 11. marca, zatiaľ čo Rusko túto možnosť neustále odmietalo a predkladalo nové požiadavky, manipulovalo, stupňovalo teror a teraz ponúka krátke prímerie na 3 dni, čo nie je seriózna cesta k mieru. Na obnovenie mieru potrebujeme bezpečnostné opatrenia a dlhodobé, udržateľné prímerie a ticho, nie len nejaké propagandistické výzvy alebo akcie. Slovenský premiér by síce mal uznať, že ruská invázia na Ukrajinu je porušením medzinárodného práva, ale mal by byť dôsledný a konečne uznať ďalšiu očividnú vec: jediný, kto chce, aby táto vojna pokračovala v snahe zničiť Ukrajinu, je Putin.
Slepé ignorovanie tohto jednoduchého faktu zo strany slovenského vedenia nielenže negatívne ovplyvňuje naše bilaterálne vzťahy, ale zároveň podporuje ruský režim v pokračovaní agresie.
Pokiaľ ide o skutočnosť, že história by sa nemala miešať so súčasnosťou, veľvyslanectvo s poľutovaním konštatuje, že súčasná ruská agresia voči Ukrajine sa vrátila k rozsahu zverstiev nevídaných od druhej svetovej vojny, ktoré Rusko v súčasnosti využíva výlučne na ospravedlnenie vojny proti našej krajine.
Je potrebné pripomenúť, že počas druhej svetovej vojny ukrajinskí vojaci výrazne prispeli k víťazstvu nad nacizmom, pričom sa vyznačovali mimoriadnym hrdinstvom, odvahou a sebaobetovaním na všetkých frontoch. 6 miliónov Ukrajincov bojovali so zbraňou v ruke v radoch sovietskej armády, ďalšie milióny v rôznych pravidelných armádach protihitlerovskej koalície – v Poľsku, Veľkej Británii, Spojených štátoch, Kanade, Francúzsku a státisíce bojovali v povstaleckých jednotkách. Územie Ukrajiny bolo jedným z hlavných vojnových dejísk, miestom rozsiahlych bojov a neľútostného odporu.
Druhá svetová vojna zasiahla každú ukrajinskú rodinu. Priame ľudské straty našej krajiny v nej predstavovali viac ako 8 miliónov ľudí. V rokoch 1943 – 1944 tvorili Ukrajinci 50 – 70 % z celkového počtu príslušníkov jednotlivých jednotiek a útvarov sovietskej armády. Zo 6 miliónov Ukrajincov, ktorí bojovali v sovietskej armáde, bolo viac ako 2,5 milióna vyznamenaných sovietskymi a západnými medailami a radmi, viac ako 2 000 sa stalo Hrdinami Sovietskeho zväzu, z toho 32 dvakrát, a najlepší pilot sovietskeho letectva Ivan Kožedub, ktorý podľa potvrdených správ zostrelil 62 nepriateľských lietadiel, trikrát. Toto vyznamenanie získali trikrát len traja ľudia z celého ZSSR.
Avšak tak ako nacisti a neskôr totalitná komunistická vláda, tak aj dnešné ruské úrady rovnako neberú ohľad na cenu ľudského života. Každý pozná zločiny, ktoré na okupovaných územiach Ukrajiny spáchali nacisti (holokaust, strieľanie do civilistov, vypaľovanie dedín a deportácie). Dlho sa zamlčovali aj početné zločiny, ktoré v tom období spáchal komunistický režim, ako napríklad popravy politických väzňov vo väzniciach na západnej Ukrajine v júni a júli 1941, bombardovanie centra Kyjeva a vodnej priehrady Dnipro v roku 1941. Ako vidíme, Rusko používa rovnaké metódy teroru voči ukrajinskému ľudu aj dnes. Jasným príkladom je zničenie priehrady vodnej elektrárne Kachovka, čo je vojnový zločin spáchaný ruskou armádou 6. júna 2023. V zóne katastrofy vtedy žilo 16 000 ľudí a približne 80 osád, z ktorých niektoré boli v dôsledku teroristického útoku zaplavené.
A posledný predpoklad, ktorý treba mať na pamäti, je, že ruská armáda, ktorá bude 9. mája pochodovať na Červenom námestí, rozhodne nemá nič spoločné s víťazstvom nad nacizmom. Je však dosť pravdepodobné, že medzi nimi budú aj tí, ktorí sa podieľali na viacerých vojnových zločinoch proti Ukrajine a proti Ukrajincom v priebehu ozbrojenej agresie Ruska proti Ukrajine. Či sa na takejto prehliadke oplatí zúčastniť a tlieskať, je rečnícka otázka.“
Nahlásiť chybu v článku