Kostarika patrí k najzelenším krajinám sveta. Už celých 113 dní vyrába energiu len z obnoviteľných zdrojov

inhabitat.com
inhabitat.com
Alternatívne a obnoviteľné zdroje sú každým rokom vo svete stále obľúbenejšie a využívanejšie. Dnes, keď si už (skoro) každý obyvateľ tejto planéty uvedomuje obrovské následky ľudskej činnosti na prirodzený chod prírody, sú tieto alternatívy často vyhľadávané.

Článok o Kostarike a jej ekologickom správaní sa sme vám už priniesli. Tieto správy sú však ešte z roku 2015, pričom to ale nemení nič na tom, že už vtedy bola Kostarika jednou z najzelenších krajín sveta. Dnes vám opäť prinášame novinky, tentoraz za rok 2016, kedy sa úroveň produkcie obnoviteľných zdrojov zvýšila až na 100%.

Rok 2015

Už v roku 2014 bola Kostarika nevídane úspešná. Z obnoviteľných zdrojov vtedy vyrobili až 94% elektrickej energie. Toto číslo je skutočne obdivuhodné, no zdá sa, že najbohatšej krajine Strednej Ameriky to nestačilo. Kostarika totiž vyhlásila, že do roku 2021 bude od uhlia úplne nezávislá. A zdá sa, že sa jej to skutočne podarí.

kostarika1
inhabitat.com

99% je pozoruhodné číslo. Predstavte si, že by si Kostariku za vzor zobrali aj ostatné krajiny sveta. Svet by bol o toľko čistejší, krajší a zelenší a klimatické zmeny by viac neboli takým strašiakom. Na tomto prekrásnom čísle začala krajina pracovať hneď od začiatku roka 2015. V marci obleteli svet zaujímavé správy. Kostarika dosiahla šnúru 75 dní bez využitia bez tepelných elektrární.

kostarika5
vjv.com

Hlavnou výhodou Kostariky je dostatok vody, silné dažde a sieť vodných elektrární. Práve vodná energetika pokrýva asi 80% produkcie elektrickej energie v tejto krajine. Zvyšok zastrešuje solárna, veterná a geotermálna energia. Silné dažde v prvých mesiacoch roku 2015 veľmi pomohli krajine k historickému momentu, 75 dňom bez zapojenia tepelných elektrární. Celkovo žila Kostarika zeleným životom až 285 dní za rok 2015.

kostarika2
inhabitat.com

K takýmto výsledkom je však nutné poznamenať niekoľko kľúčových faktorov. Kostarika ako nemalá krajina s nie veľmi veľkým počtom obyvateľov je ideálnym štátom na využívanie zelenej energie. V krajine chýba výrobný sektor, ktorý požiera ohromné množstvá elektrickej energie. Hlavné zdroje príjmov sú poľnohospodárstvo a cestovný ruch, ktoré nie sú až tak energeticky náročné. Obdobia silných dažďov, geotermálna energia a prírodné pomery sú v tejto krajine priam ideálne na využitie. Kostarika sa chytila šance a svoj potenciál naplno využila.

Rok 2016

kostarika3
ticotimes.net

Kostarika je zeleným rajom pre každého milovníka ekológie a tohto životného štýlu. Už celých 113 dní vyrába táto krajina 100% energie z obnoviteľných zdrojov, a to ešte nie je ani zďaleka na konci. Dni stále pribúdajú. Cieľom je “prežiť” jeden celý rok bez fosílnych palív. So svojím 113-dňovým rekordom je Kostarika stále bližšie a bližšie k naplneniu tohto cieľa.

kostarika4
coloradowm.org

Vďaka jedinečnému podnebiu a terénu je táto krajina schopná využívať celý rad obnoviteľných zdrojov. Má rozsiahly riečny systém a taktiež obrovské dažďové pralesy. Väčšina energie teda pochádza z vodných elektrární, pričom dôležitú a kľúčovú úlohu zohrávajú aj solárna energia, veterná energia, biomasa a geotermálna energia. Cieľ existovať bez fosílnych palív by sa mal naplniť v najbližších piatich rokoch. S veľkými investíciami do geotermálnych energetických projektov a s predpoveďou na ďalšie výdatné zrážky v najbližších rokoch je možné, že sa tento cieľ naplní aj oveľa skôr.

interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov