ticotimes.net

Alternatívne a obnoviteľné zdroje sú každým rokom vo svete stále obľúbenejšie a využívanejšie. Dnes, keď si už (skoro) každý obyvateľ tejto planéty uvedomuje obrovské následky ľudskej...

Alternatívne a obnoviteľné zdroje sú každým rokom vo svete stále obľúbenejšie a využívanejšie. Dnes, keď si už (skoro) každý obyvateľ tejto planéty uvedomuje obrovské následky ľudskej činnosti na prirodzený chod prírody, sú tieto alternatívy často vyhľadávané. V tomto roku sa najekologickejšou krajinou vo výrobe elektrickej energie stala neveľká krajina Strednej Ameriky. Kostarika je vzorom pre celý svet a so svojimi 99% zelenej energie za rok 2015 si zaslúži obrovský obdiv. Ako sa im to podarilo?

Už v roku 2014 bola Kostarika nevídane úspešná. Z obnoviteľných zdrojov vtedy vyrobili až 94% elektrickej energie. Toto číslo je skutočne obdivuhodné, no zdá sa, že najbohatšej krajine Strednej Ameriky nestačilo. Kostarika totiž vyhlásila, že do roku 2021 bude od uhlia úplne nezávislá. A zdá sa, že sa jej to skutočne podarí.

ticotimes.com
ticotimes.com

99% je pozoruhodné číslo. Predstavte si, že by si Kostariku za vzor zobrali aj ostatné krajiny sveta. Svet by bol o toľko čistejší, krajší a zelenší a klimatické zmeny by viac neboli takým strašiakom. Na tomto prekrásnom čísle začala krajina pracovať hneď od začiatku roka 2015. V marci obleteli svet zaujímavé správy. Kostarika dosiahla šnúru 75 dní bez využitia bez tepelných elektrární.

theplaidzebra.com
theplaidzebra.com

Hlavnou výhodou Kostariky je dostatok vody, silné dažde a sieť vodných elektrární. Práve vodná energetika pokrýva asi 80% produkcie elektrickej energie v tejto krajine. Zvyšok zastrešuje solárna, veterná a geotermálna energia. Silné dažde v prvých mesiacoch roku 2015 veľmi pomohli krajine k historickému momentu, 75-tim dňom bez zapojenia tepelných elektrární. Celkovo žila Kostarika zeleným životom až 285 dní za rok 2015.

teamgemini.us
teamgemini.us

K takýmto výsledkom je však nutné poznamenať niekoľko kľúčových faktorov. Kostarika ako nemalá krajina s nie veľmi veľkým počtom obyvateľov je ideálnym štátom na využívanie zelenej energie. V krajine chýba výrobný sektor, ktorý požiera ohromné množstvá elektrickej energie. Hlavné zdroje príjmov sú poľnohospodárstvo a cestovný ruch, ktoré nie sú až tak energeticky náročné. Obdobia silných dažďov, geotermálna energia a prírodné pomery sú v tejto krajine priam ideálne na využitie. Kostarika sa chytila šance a svoj potenciál naplno využila.

ticotimes.net
ticotimes.net

Momentálne funguje na 100% zelenej energie len hŕstka štátov z celého sveta. Sú to Albánsko, Paraguaj a Island. Kostarika sa k nim možno čoskoro pridá. A čo ostatné krajiny? Kedy konečne vyliečia svoju závislosť od uhlia a jadra?

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy