Foto: Profimedia

Zvláštny výjav nájdete dokonca v Európe, a to blízko tureckého Mudurdu.

Na život v jednom z 587 surealistických zámočkov si stačí našetriť približne 370- až 500-tisíc dolárov. Za tieto peniaze vám mestečko plné Disney zámkov ponúkalo kráľovský život z nočnej mory, v ktorej okolo vás bude každú noc tancovať a spievať soundtrack z rozprávok 587 malých Mickey Mouse plyšákov. Kto by chcel od života viac?

Článok pokračuje pod videom ↓

Túto tému ako prvý spracoval Architect Cultural Digest.

Burj Al Babas je mesto duchov, ktoré vyzerá ako zvláštny sen

Pokiaľ ste ale fanúšikovia surealizmu a potrebujete inšpiráciu k tvorbe ďalšieho diela na motívy Alberta Camusa, máte ideálne miesto na čerpanie nápadov. Tento výjav sa ťažko k niečomu prirovnáva – vily vyzerajú z jedného uhla pohľadu ako čosi z postapokalyptického sci-fi, na druhú stranu nám čímsi pripomínajú spoluprácu Dalího a Yayoi Kusamy, pokiaľ by spoločne vymýšľali ďalšiu Disney rozprávku. Jedno je však isté, či už nazeráme na túto lokalitu kriticky alebo s otvorenou mysľou, masívne opustené mesto nám nepríde ako ideálna predstava života. Zveľadiť by sa možno dalo ako gigantické umelecké dielo, v ktorom si môžete za určitú sumu vybaviť niekoľko nocí na kuriózny výlet.

Tento výjav nesie meno Burj Al Babas a patrí k ďalšiemu zo série chátrajúcich gigaprojektov, ktoré vieme nájsť v rôznych kúskoch sveta. Majestátna vízia z dielne Sarot Group mala byť určená pre boháčov, ktorí by žili život snov v prepychových zámočkových vilách, odkiaľ by mali výhľad na pokojné lesy, pohodlné izby, podlahové kúrenie, vírivky, či liečivú kúpeľnú vodu.

Vízia slastného života pre nových majiteľov i hlavných developerov sa však neuskutočnila. Namiesto plánovaných 700 zámkov dnes medzi nedokončenými domami nájdeme kusy konštruktérskeho náradia, plechy, sadrokartóny a prázdne ulice.

Projekt si získal 300 kupcov z celého sveta, no kým sa nájde ďalších 400 ľudí pripravených žiť na hranici šialenstva ako z filmu Don’t Worry Darling, aká je jeho budúcnosť?

Podľa doterajších predpokladov nie je veľmi svetlá ani pre mesto, ani pre samotných podnikateľov, ktorí stoja za jeho vznikom. Pôvodný lákač turistov a kupcov, ktorý mal byť honosnou mocnosťou a symbolom blahobytu, už svojich majiteľov vyšiel na dlh viac ako 27 miliónov dolárov. Hodnota celého mesta má byť pritom podľa developera 200 miliónov.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články