Foto: Profimedia

Toto mesto ponúka prospekt luxusného života, aj tak v ňom skoro nikto nie je.

Forest City (Lesné mesto) patrí ku gigantickým developerským projektom, ktoré sa v roku 2016 pridali do zoznamu miest s ekonálepkou, ktoré budú zároveň poskytovať vysoký životný štandard a luxusné prostredie. Tejto téme sa venoval Unilad, ktorý ju spracoval vo svojom článku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Chceli postaviť mesto, ktoré malo poskytnúť nový domov viac ako miliónu obyvateľov, pričom predstava života bola plná pláží, barov, reštaurácií, veľkých bytov a mrakodrapov. To čo opisujeme, znie ako raj na zemi, a predsa je dnes namiesto toho tento projekt zeleného lesného mesta len chátrajúcim symbolom zlyhania. Obývané má byť dnes len jediné percento celého zastavaného priestoru a miesto prezývky “Lesné” sa tak tento projekt skloňuje viac ako “mesto duchov”.

Toto mesto malo podľa kanálu BBC, ktorý si pripravil vlastnú reportáž priamo z lokality, slúžiť tiež ako rezort bohatým ľuďom, ktorí by v tejto lokalite investovali. Celý projekt mal byť dokončený na umelom ostrove v Malajzii, pri pobreží Johor Bahru, blízko Singapuru.

Prečo tento projekt nikto nechce dokončiť?

Toto nie je jediný chátrajúci projekt, ktorý z územia Číny dorazil. Vysvetliť to čiastočne môžeme masívnymi krízami v krajine v oblasti developerstva, ako napríklad kolaps obrovskej developerskej spoločnosti Evergrade z roku 2021. Tento kolaps sa dotkol svetového trhu a nie je preto nečakané, že prispel k tomu, aby sa developeri dostávali do obrovských dlhov či nemali rozpočty na ukončovanie projektov a nechávali ich v polopostavenom stave.

  

Štandardom v tejto časti sveta je tiež zahajovať výstavby bez finančných prostriedkov, pričom sa developer zadlží a dúfa, že dlh sa vyrovná zázračnou investíciou počas budovania. Samozrejme, väčšinou to skončilo opačne a v Číne dnes ostávajú stovky prázdnych budov a masívnych projektov, ktoré sa nepodarilo dokončiť. Tento problém začne byť o to vážnejší, ak si uvedomíme, že Čína patrí medzi krajiny s najväčšou hustotou obyvateľstva na svete, pričom mnoho z 1,4 miliardy obyvateľov žije v chudobe či na hranici chudoby. Popri tomto fenoméne existujú stovky či tisíce prázdnych luxusných víl, neobývaných mrakodrapov a mestá duchov, ktoré odmietajú ľudia obsadiť.

Ako nakoniec spomína Unilad, čínsky developer Country Garden o dokončení tohto projektu povedal, že je optimistický, a to aj napriek dlhu viac ako 200 miliárd dolárov.

Uložiť článok

Najnovšie články