Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil, že Spojené štáty začnú v pondelok rozosielať prvé listy o clách adresované viacerým krajinám, píše TASR podľa správ agentúr AFP, Reuters a denníka The Guardian.
„Môže ich byť 12, možno 15,“ povedal Trump novinárom v súvislosti s počtom krajín, ktorým budú listy v pondelok adresované. „Uzatvorili sme aj nejaké dohody, takže pôjde o kombináciu listov a dohôd, ktoré boli spravené.“
Krajiny čaká ukončenie 90-dňového obdobia na rokovania s americkou administratívou, ktoré sa končí 9. júla.
Clá majú vstúpiť do platnosti v auguste
Administratíva plánuje listy rozposielať aj v utorok a stredu. Nové výšky ciel by však podľa agentúry Reuters mali nadobudnúť účinnosť až od 1. augusta.
Šéf Bieleho domu zároveň varoval, že každá krajina, ktorá sa „stotožní s protiamerickými postojmi BRICS“, bude zaťažená dodatočným desaťpercentným clom.
Trump začiatkom apríla oznámil plošné 10-percentné clá na dovoz takmer všetkých tovarov do USA, ako aj vyššie, tzv. recipročné clá, na väčšinu krajín sveta. Ich uplatňovanie však pozastavil na 90 dní, aby poskytol čas na rokovania.
Minister obchodu Howard Lutnick pre novinárov potvrdil, že vyššie colné sadzby začnú platiť 1. augusta, pričom Trump podľa neho „práve teraz stanovuje sadzby a uzatvára dohody“.
Americký minister financií Scott Bessent v nedeľnej relácii CNN uviedol, že v najbližších dňoch môže dôjsť k viacerým významným oznámeniam obchodných dohôd. Podľa neho Európska únia dosiahla v rokovaniach dobrý pokrok. Od nástupu do úradu Trump rozpútal celosvetovú obchodnú vojnu, ktorá rozvírila finančné trhy a donútila politikov snažiť sa chrániť svoje ekonomiky, okrem iného prostredníctvom dohôd s USA a inými krajinami, pripomína Reuters.
Trump varuje BRICS pred dodatočnými clami
Americký prezident Donald Trump v nedeľu (6. 7.) večer oznámil, že členovia skupiny BRICS budú čeliť clu vo výške 10 % pre ich údajne protiamerické politiky. TASR o tom informuje na základe správ AFP a portálu businesstimes.
Trump v príspevku na sociálnej sieti Truth Social uviedol tiež, že od pondelka začne o 12.00 h miestneho času vo Washingtone posielať listy obchodným partnerom o návrhu ciel na ich export do USA.
Čo sa týka ciel pre zoskupenie BRICS Trump uviedol, že „každej krajine, ktorá sa pripojí k protiamerickej politike BRICS, bude účtované doplňujúce clo 10 % a nebudú žiadne výnimky“.
Trump opakovane kritizoval blok, ktorý sa zo zakladajúcich členov Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky vlani rozšíril o Egypt, Indonéziu, Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty. Vyčíta mu jeho úsilie o vývoj nových obchodných alternatív voči Spojeným štátom.
Pokus o vlastnú menu ako dôvod na obavy
Jadrom tohto úsilia mal byť pokus o vytvorenie meny BRICS, ktorá by mohla slúžiť ako alternatíva k americkému doláru, hoci blok nedávno signalizoval, že takéto plány nemá. Trump oznámil clá pre BRICS krátko po tom, ako odložil termín na zavedenie tzv. recipročných ciel z 9. júla na 1. augusta.
Trump predtým stanovil 9. júl ako termín na dosiahnutie dohôd o obchode s krajinami, ktoré vykazujú obchodný prebytok s USA. Spojené štáty zatiaľ uzavreli dohody iba so Spojeným kráľovstvom, Čínou a Vietnamom. Zoskupenie BRICS predstavuje približne polovicu svetovej populácie a podieľa sa 40 % na výkone svetovej ekonomiky.
Samit BRICS kritizoval clá a zdôraznil rozporuplnosť zoskupenia
Členovia BRICS v spoločnom vyhlásení na záver svojho samitu v nedeľu vyjadrili „vážne obavy z nárastu jednostranných colných“ opatrení a uviedli, že clá by mohli poškodiť globálnu ekonomiku. Skupina BRICS, ktorá vznikla pred dvoma desaťročiami ako fórum pre rýchlo rastúce ekonomiky, sa začala považovať za čínsku protiváhu USA a európske mocnosti.
Ale po tom, ako sa skupina rozšírila o Irán, Saudskú Arábiu a ďalšie krajiny, má problém dosiahnuť zmysluplný konsenzus v otázkach od vojny v Gaze až po spochybňovanie globálnej dominancie USA. Ukázal to aj fakt, že saudskoarabský minister zahraničných vecí, podľa zdroja z brazílskej vlády, úplne vynechal nedeľné diskusie.
Saudská Arábia je dlhoročným obchodným partnerom a spojencom USA.
Samit BRICS vyzval tiež na reguláciu umelej inteligencie. Táto technológia podľa zoskupenia nemôže byť výsadou len bohatých krajín. Komerčnému sektoru umelej inteligencie v súčasnosti dominujú americkí technologickí giganti, ale kapacity Číny a ďalších krajín sa rýchlo rozvíjajú.
Nahlásiť chybu v článku