earthporm.com

Alexandra Geletová / / Svet
V Afrike, pri ostrove Maurícius, sa nachádza svetový unikát. Nielenže sa tu nachádzajú nádherné vodopády, okrem toho sú pod vodnou hladinou. Bohužiaľ, nejde o žiadne prekonávanie fyziky či záhady, jedná sa len o ilúziu.

Keď zvažujeme, kam sa vybrať na výlet, prechádzku či možno niekedy aj túru, vyberáme častokrát podľa toho, kam nás tá cesta zavedie. Väčšinou sa naše dobrodružstvá končia na nejakej lúke, vysokej skale s prenádherným výhľadom, kopci či napríklad pri vodopáde. Vodopády sú veľmi obľúbenou a vyhľadávanou atrakciou nielen na Slovensku, ale takmer všade na svete. Možno je to preto, že ľudí fascinuje ten pohľad na tečúcu a duniacu vodu, možno pre ich osobitnú krásu, možno pre niečo iné. Každopádne, vodopády sú úžasné takmer vždy. A čo ak by sme vám ešte povedali, že v Afrike leží miesto, ktoré vzdoruje všetkým zákonom fyziky?

V teplých vodách Indického oceánu, na juhozápadnom cípe ohromujúceho ostrova Maurícius, ktorý patrí Afrike, sa nachádza skutočný unikát, ktorý vám vyrazí dych. Nielenže sú tu vodopády, no tieto sa dokonca nachádzajú pod samotnou vodnou hladinou.

Hneď na začiatok treba spomenúť, že hoc sú vodopády skutočnou pastvou pre oči, nie sú skutočné. Teda, nie tak celkom. Tieto vodopády môžete vidieť len z oblohy, pri lete helikoptérou, lietadlom, satelitom alebo pomocou nejakého dronu, či napríklad na google mapách. V skutočnosti sa totižto nejedná o reálne tečúce vodopády, ale matka príroda sa s nami opäť pohrala a vytvorila tak pre nás optický klam, ktorý nejednému z nás pomúti hlavu.

Ostrov Maurícius je súčasťou skupiny ostrovov nazývané Maskarény, ktoré vznikli ako väčšina ostrovov na tomto území -sopečnou činnosťou. Pod Maskarénami je podmorská platňa, a tá údajne nedosahuje hĺbku viac ako 150 metrov pod hladinou mora. Avšak aj napriek tomu tvrdeniu, niektoré časti z tejto platne siahajú až do hĺbky viac ako 4000 metrov a vytvárajú tak priepasť, ktorá sa nám z výšky javí ako nádherné vodopády. Preto sa nejedná o nijakú záhadu, “vodopády” sú v podstate iba zmes bieleho piesku, bahna a vody, ktoré sú ovplyvňované oceánskymi prúdmi.

Ostrovný štát Maurícius je však veľmi obľúbenou a vyhľadávanou turistickou destináciou. Vodopády pod vodnou hladinou nie sú jedinou atrakciou, ktorú ostrov ponúka, hoc sú celkom pekným lákadlom. Nachádzajú sa pri poloostrove, ktorý sa nazýva Le Morne Brabant, a ten je zapísaný aj do svetového dedičstva UNESCO. Dovolenkármi obľúbené letoviske je plné nádherných hotelov a pláží, a tento poloostrov sa stal aj útočiskom pre vzácne rastliny. Aj keď sa jedná len o ilúziu, aj napriek tomu sú takzvané podvodné vodopády miestom, ktoré obdivujú tisíce ľudí po celom svete.

whenonearth.com
whenonearth.com
vodopady2
mauritiusattractions.com
vodopady3
twitter.com
earthporm.com
earthporm.com
My Modern Met
My Modern Met
Google maps
Google maps

Pozri aj: Duna du Pyla: Najväčšia piesková duna Európy, ktorá sa ročne rozšíri o 5 metrov

interez.sk (Alexandra Geletová), kuoni.co.uk


Komentovať (0)