Počasie sa snáď úplne zbláznilo. Po tom, ako bol minulý rok vyhlásený za najteplejší v histórií, teraz pre zmenu extrémne nízke teploty už niekoľko týždňov mrazia celú Európu. Toto nezvyčajné počasie sa však teraz presúva ďalej na juh, kde už stihlo zabezpečiť sneh a mráz v letných dovolenkových destináciách ako sú Costa del Sol na juhu Španielska alebo na ostrove Malorca. Tu sa však chladné počasie nezastavilo a prekvapivo pokračovalo až nad Severnú Afriku, kde nič podobné nezažili už od roku 1979. Deti v meste Ain Sefra vo východnom Alžírsku, ktoré je prezývané tiež ako „brána do Sahary“, teraz po prvý raz v živote stavajú snehuliakov a sánkujú sa na snežných dunách. Poďte sa s nami na to pozrieť.
O snežení nad najväčšou piesočnou púšťou na svete, Saharskou púšťou, sme vás už informovali tesne pred Vianocami. Ľudia vtedy neverili vlastným očiam, nič podobné totiž nezažili dlhých 37 rokov, konkrétne od 18. februára 1979, kedy bolo zaznamenané posledné sneženie v tejto, inak extrémne horúcej, oblasti. Stalo sa však to, čo nikto neočakával. Pred pár dňami snežilo znovu, tento raz však poriadne. V niektorých oblastiach Alžírska nasnežilo viac ako jeden meter snehu. Takáto nečakaná snehová nádielka zaskočila vodičov úplne nepripravených a v mnohých mestách spôsobila doslova chaos, kedy sa autá šmýkali na zasnežených cestách a mestská doprava pre istotu úplne skolabovala. To však miestnym deťom vôbec nevadilo, práve naopak. Po prvý, a možno aj posledný raz v ich živote, mali tú možnosť sa spustiť na provizórnych sánkach zo zasnežených dún a postaviť si skutočného snehuliaka.
Saharská púšť pokrýva veľkú časť severnej Afriky a podľa vedcov táto oblasť podlieha kontinuálnym zmenám teploty a vlhkosti, ktoré trvajú už niekoľko stoviek tisíc rokov. Preto, hoci sa súčasná Sahara javí ako extrémne horúca a suchá, približne o 15-tisíc rokov bude zrejme znovu chladná a zalesnená.













interez.sk (Erik Vlčák), dailymail.co.uk
Navštívili sme nádhernú dolinu a strašidelný hrad úplne zadarmo: Nájdete tu aj jaskyňu a priam dokonalú jesennú prírodu
Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože. O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli
Jedol psie žrádlo, celý čas bol nahý: Táto reality šou prekonala rekordy, milióny ľudí sledovali mučenie
Herci, ktorí boli počas natáčania Harryho Pottera vymenení: Niekedy to bolo fiasko, inokedy tvorcovia nemali na výber
Terapia červeným svetlom nie je zázračná, tvrdí odborníčka: Vedeckých dôkazov je málo a chýbajú, nie je to všeliek
ANKETA: Nepáči sa mi to, malo by sa to odstrániť. Slovákov sme sa opýtali, čo si myslia o Separovom sprejovaní v Himalájach
Káva za 3,60 eura nám udrela do nosa a nevoňala: Boli sme v novom podniku, ktorý otvorili majitelia reštaurácie z Na nože
Prirovnávajú ju ku Kate Middleton, takto ju mal Putin žiadať o ruku: Kto je Alina Kabajevová, údajná nová cárovná v Kremli?
Ste tu za hodinu, najete sa od 5 eur: O tomto európskom klenote ste možno nikdy nepočuli, musíte ho vidieť
Detské nosové vakcíny proti chrípke boli fuč za pár hodín. Vieme, kedy príde posledná dávka, niektorí rodičia sú zúfalí












Nahlásiť chybu v článku