Foto: TASR - Jakub Kotian

Ceny energií išli hore.

Cena elektrickej energie pre Slovensko zaznamenala počas uplynulého týždňa ďalší nárast. V piatok (9. 5.) sa na pražskej burze PXE obchodovala elektrina za 104,02 eura za megawatthodinu (MWh), čo predstavuje týždenný nárast o viac ako 3 % oproti hodnote 100,85 eura/MWh z piatka 2. mája. Cena elektriny tak pokračuje v kolísavom vývoji, pričom od polovice apríla zaznamenala nárast o vyše 6 %. Podobný vývoj zaznamenala aj cena zemného plynu.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Zemný plyn s dodaním v júni sa v piatok 9. mája na holandskej burze TTF obchodoval za 34,618 eura/MWh, čo je nárast o približne 4,7 % oproti cene 33,078 eura/MWh z predchádzajúceho týždňa. Cena plynu tak opäť mierne vzrástla, aj keď naďalej zostáva výrazne pod úrovňami z februára tohto roka, keď sa krátkodobo pohybovala nad hranicou 57 eur/MWh.

Sme závislí na ruskom plyne

Predseda vlády v stredu (7. 5.) kritizoval návrh Európskej komisie na úplné ukončenie dovozu plynu, ropy a jadrového paliva z Ruskej federácie. Fico upozornil, že Slovensko uznáva strategický cieľ znižovať energetickú závislosť Európskej únie od tretích krajín, komisiou predstavený návrh by však podľa neho poškodil konkurencieschopnosť EÚ aj Slovenska.

Potreba znižovania závislosti od fosílneho plynu nie je žiadna novinka, rovnako ako ani to, že Európska únia (EÚ) bude vyžadovať odstrihnutie sa od ruského plynu a iných zdrojov. Klimatická koalícia na to upozornila v reakcii na kritické vyjadrenia predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) k plánu EÚ ukončiť dovoz fosílnych palív z Ruskej federácie.

Pripomenula, že Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšou závislosťou od fosílneho plynu v Európe, navyše je táto závislosť ekonomicky nevýhodná. Koalícia sa pritom odvoláva na údaje Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA), podľa ktorých zo Slovenska odišlo od začiatku ruskej agresie na Ukrajine viac ako 14 miliárd eur za nákup fosílneho plynu a ropy.

„Odpoveďou nemá byť len diverzifikácia dovozu z iných krajín, ale najmä znižovanie slovenskej energetickej náročnosti a citlivé využívanie miestnych obnoviteľných zdrojov,“ zdôraznila koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.

Juraj Melichár z Priateľov Zeme – CEPA pripomenul v tejto súvislosti využívanie geotermálnej energie v Kežmarku, Galante, Šali, projekt v Košiciach či využívanie slnečnej energie a tepelných čerpadiel v Prievidzi. „Tieto príklady ukazujú, že miestne obnoviteľné zdroje môžu stabilizovať ceny energií aj pri geopolitických výkyvoch,“ zdôraznil.

Uložiť článok

Najnovšie články