Chceli zistiť, či na základe spôsobu používania smajlíkov dokážeme rozoznať vyššiu mieru troch tzv. temných osobnostných čŕt — psychopatie, narcizmu a machiavelizmu. Posledná z nich označuje tendenciu manipulovať ostatnými s cieľom presadiť vlastné záujmy.
Ako opisuje Daily Mail, do štúdie sa zapojilo 285 vysokoškolských študentov s priemerným vekom 20 rokov.
Hodnotili 40 bežných smajlíkov, výsledok vás prekvapí
Vedci účastníkov najprv požiadali, aby ohodnotili používanie 40 bežných smajlíkov — 20 pozitívnych a 20 negatívnych.
Smajlíky mali posúdiť podľa toho, ako často ten-ktorý sami používajú. Zároveň odpovedali aj na otázky týkajúce sa ich celkových návykov pri používaní smajlíkov — napríklad, ako často ich využívajú pri komunikácii na sociálnych sieťach alebo pri reagovaní na príspevky iných ľudí.
Počas výskumu skúmali aj osobnostné črty jednotlivých študentov.
Výsledky vás možno prekvapia
Zistili, že muži, ktorí častejšie používajú rôzne typy smajlíkov, vykazovali vyššiu mieru narcizmu.
Rovnako zaujímavé bolo zistenie, že muži s vyššou mierou machiavelizmu častejšie používali pozitívne aj negatívne smajlíky pri odpovedaní na správy — či už na sociálnych sieťach, alebo v textových správach.
Podobný vzorec sa opakoval aj pri iných formách online komunikácie. Títo muži používali smajlíky často a v rôznych kontextoch — v súkromných správach, komentároch aj pri reakciách na príspevky iných ľudí.
U žien sa vyššia úroveň narcizmu spájala s častejším používaním oboch typov smajlíkov. Využívali ich viac pri pridávaní vlastných príspevkov, ale aj pri odpovedaní na správy na sociálnych sieťach.
Zároveň sa ukázalo, že používanie niektorých konkrétnych smajlíkov má spojitosť aj s tzv. veľkou päťkou osobnostných čŕt — príjemnosťou, svedomitosťou, extroverziou, neuroticizmom a otvorenosťou.
U mužov aj žien sa vyššia miera extroverzie spájala s častejším používaním pozitívnych smajlíkov. Zaujímavosťou však je, že len extrovertnejší muži používali výrazne viac smajlíkov aj v textových správach.
Ženy s vyššou mierou otvorenosti častejšie využívali smajlíky pri pridávaní nových príspevkov na sociálne siete, v odpovediach na komentáre aj v textových správach.
A u mužov s vyššou úrovňou neuroticizmu sa zasa prejavovalo častejšie používanie negatívnych smajlíkov, najmä pri reakciách na príspevky iných ľudí na sociálnych sieťach.
V budúcnosti toho možno budeme vedieť ešte oveľa viac
Autori štúdie zároveň upozorňujú, že výskum bol zameraný len na jednu cieľovú skupinu – preto bude na odhalenie všeobecnejších vzorcov v používaní smajlíkov potrebný ďalší výskum
„Pre budúce štúdie v tejto oblasti by bolo dôležité preskúmať, ako rôzne generácie — pri zohľadnení pohlavia — chápu, vnímajú a používajú smajlíky v každodennom živote. Práve objasnenie tohto správania naprieč vekovými skupinami by mohlo lepšie vysvetliť, čo pre nás smajlíky skutočne znamenajú. Ako ukazuje výskum, kontext totiž nie vždy prináša jasnosť,“ uvádzajú autori.
Nahlásiť chybu v článku