Divadelný program tohtoročného medzinárodného festivalu Colours of Ostrava ponúkne niekoľko predstavení z oblasti činohry, nového cirkusu, neverbálneho divadla aj voľné improvizácie. Na Colours of...

Divadelný program tohtoročného medzinárodného festivalu Colours of Ostrava ponúkne niekoľko predstavení z oblasti činohry, nového cirkusu, neverbálneho divadla aj voľné improvizácie.

dejvicke-divadlo

Na Colours of Ostrava sa prvýkrát predstaví pražské Dejvické divadlo s oceňovanou inscenáciou Ucpanej systém v réžii Michala Vajdičky. “Najsprostejšia inscenácia v histórii Dejvického divadla” s hereckými osobnosťami ako Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Martin Myšička, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl či Hynek Čermák, vznikla podľa poviedok z knihy a scenára k filmu Irvina Welsha – Acid House. Kombináciu akrobacie, tanca aj živého beatboxu predvedie v predstavení Loser(s) dvojica DaeMen spolu s ďalšími akrobatmi a tanečníkmi. Herečky Anna Polívková a Martha Issová prinesú na Colours of Ostrava predstavenie Krasavice Interkontinentální – Arte et Marte, ktoré vzniklo v pražskej La Fabrike. Skôr neverbálnu inscenáciu o priateľstve a to nielen o jeho svetlých, ale aj tienistých až temných stránkach ponúka okrem animácii Michaely Pavlátovej aj prízemnú akrobaciu, tanec, plač, rev a spev. A nebol by to Colours of Ostrava, aby svoje umenie improvizácie nepredviedlo legendárne divadlo Vosto5 s predstaveniami Snaha – kapela, na kterou se mělo zapomenout a Stand’artní kabaret. Divadelnú ponuku doplní predstavenie Otesánek pre deti Divadla Kvelb.

Ucpanej systém Dejvického divadla získal cenu Alfreda Radoka za najlepšiu inscenáciu roku 2012. Ivan Trojan získal cenu Alfreda Radoka 2012 v kategórii mužský herecký výkon za rolu Boha a za túto úlohu bol nominovaný na Cenu Thálie. Vzhľadom k tomu, že ide o najsprostejšiu inscenáciu v histórii Dejvického divadla a k veľkému počtu vulgárnych slov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dialógov hry, nie je predstavenie vhodné pre divákov mladších ako 15 rokov a divákov citlivých na tento spôsob vyjadrovania. V réžii Michala Vajdičku hrajú Ivan Trojan, Václav Neužil, Miroslav Krobot, Martin Myšička, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl, Hynek Čermák, Petr Vršek, Jana Holcová, Klára Melíšková a Lenka Krobotová.

Víťazi súťaže Česko Slovensko má talent – akrobatické duo DaeMen – oslovilo pre predstavenie Loser(s) dalších performerov z radov tanečníkov a akrobatov a pod vedením uznávaného choreografa Jarka Cemerku vzniklo predstavenie plné pôsobivej akrobacie, tanca a humoru, ktoré doprevádza naživo beatboxer Ondřej Havlík alias En.dru.

[youtube dP2eddTk5Vg 720 410]

Na začiatku inscenácie Krasavice Interkontinentální – Arte et Marte bolo veľké priateľstvo Anny Polívkovej a Marthy Issovej a snaha vyvrátiť tézu, že ženské komické duo nemôže existovať. Už samostatná podstata ženskej prirodzenosti totiž nedovolí osobe nežného pohlavia pripustiť, že by mohla byť hlúpejšia, nešikovnejšia alebo snáď škaredšia ako tá druhá. Počas skúšania sa potvrdilo, že táto masochistická téza platí. Z toho dôvodu hlavné aktérky spolu prestali komunikovať a vzniklo tak skôr neverbálne predstavenie o priateľstve, a to nie len o jeho svetlých, ale aj o tienistých až temných stránkach. Okrem animácií filmovej režisérky a animátorky Michaely Pavlátovej ponúka aj prízemnú akrobaciu, tanec, plač, rev a spev.

Predstavenie Snaha – kapela, na kterou se mělo zapomenout divadla Vosto5, je strhujúcim javiskovým dokumentom o objave legendárnej českej kapely, ktorá bola umlčaná tesne predtým, ako sa stala slávnou. Hudobník a dokumentarista Petr Marek (Midi Lidi, Monikino kino, atď.) objavil náhodou v archíve zabudnutú hudobnú legendu, kapelu Snaha. K javiskovej rekonštrukcii svojho pátrania a k objavu originálnych piesní a fascinujúcich osudov členov dnes celkom neznámej kapely strhol taktiež Divadlo Vosto5.

[youtube Y6RGRYv_kCk 720 410]

Stand’artní kabaret divadla Vosto5 ponúka otvorený divadelno-hudobný improvizačný večer. Stand’artní kabaret prežíva zakaždým svoju premiéru aj derniéru. Chlapci Ondar, Petar, Tomina, Jura a Kurt predvedú svoj maximálny improvizačný štandard! Nič viac, nič menej.

Festival Colours of Ostrava ponúkne štyri dni plné koncertov hviezd svetovej aj domácej hudby, divadiel, diskusií, workshopov, filmov a výtvarných aktivít. K už skôr potvrdeným menám patria Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Caribou, Clean Bandit, José González, The Cinematic Orchestra, Rodrigo y Gabriela, Zrní s Janáčkovou filharmóniou, Swans, Klangkarussell, Other Lives, Dillon, Roni Size & Reprazent, Owen Pallett, Sly & Robbie Meet Nils Peter Molvaer, William Fitzsimmons, Faiz Ali Faiz, Avishai Cohen’s New York Division, Black Strobe, Electro Deluxe, Oscar And The Wolf, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, The Dumplings, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields, Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs, Abavuki, The Crooked Fiddle Band a NO Blues.

V súčasnosti sú k dispozícii štvordenné vstupenky v sieti Eventim. V predpredaji sú tiež jednodenné vstupenky, ubytovanie v kempe pri areáli, parkovanie pri areáli a pri kempe. Viac informácii na www.colours.cz.

Uložiť článok

Najnovšie články