Slovensko aktuálne hostí delegáciu Výboru Európskeho parlamentu pre rozpočtovú kontrolu (CONT), ktorá skúma využívanie eurofondov a dodržiavanie princípov právneho štátu. Hoci cieľom trojdňovej návštevy je nestranná kontrola, priebeh rokovaní sa podľa členov delegácie nezaobišiel bez napätia.
Český europoslanec Tomáš Zdechovský, ktorý vedie misiu, tvrdí, že namiesto vecných odpovedí sa zo strany slovenskej vlády dočkali útokov a obviňovania. Delegácia pricestovala na Slovensko v pondelok a počas troch dní sa stretáva so zástupcami ministerstiev, kontrolných inštitúcií, parlamentu, ako aj s novinármi a občianskym sektorom. Predmetom rokovaní je najmä transparentnosť a efektívnosť vynakladania európskych peňazí.
Podľa Zdechovského však už úvodné stretnutia sprevádzala obranná a konfrontačná rétorika. „Miesto toho, aby si predstavitelia súčasnej slovenskej vlády s delegáciou v pokoji a vecne vyjasnili dôležité témy, pustili sa do útokov a obviňovania,“ poznamenal.
Eurofondy na vily, nie na penzióny
Jednou z kľúčových tém je údajné zneužívanie eurofondov pri projektoch, ktoré neplnia svoj deklarovaný účel. „Prečo išli milióny eur z európskych fondov na súkromné vily, ktoré boli prezentované ako penzióny, ale nikdy na tento účel neslúžili?“ pýta sa Zdechovský. Podobné podozrenia sa týkajú aj poľnohospodárskych dotácií, ktoré podľa neho niektoré firmy použili na nákup kamiónov, čím mali narušiť férové podnikateľské prostredie.
Projekt za 60 miliónov v lokalite bez Rómov
Kritiku vyvolal aj pripravovaný projekt „rómskeho mediálneho domu“ v Banskej Bystrici. Ten má stáť 60 miliónov eur, hoci sa má nachádzať v oblasti, kde nežije významnejšia rómska komunita. „Nebolo by lepšie tieto peniaze investovať do skutočného zlepšenia života Rómov, ktorí dodnes žijú v osadách bez pitnej vody a elektriny?“ položil rečnícku otázku Zdechovský.
Nedokončené diaľnice a zrušená prokuratúra
Delegácia sa zaujímala aj o stav dopravnej infraštruktúry, najmä o chýbajúce prepojenie Bratislavy a Košíc. „Prečo Slovensko stále nemá kľúčové diaľničné spojenie medzi Bratislavou a Košicami? Kedy sa ho občania konečne dočkajú?“ pýta sa europoslanec. Spornou témou bola aj legislatívna reforma v oblasti justície. „Prečo a ako sa zmenil trestný zákonník, prečo bola zrušená špeciálna prokuratúra — a aké to bude mať dosahy na vyšetrovanie podvodov s európskymi dotáciami?“
Osobný vzťah k Slovensku aj jasné stanovisko
Na výčitky, že sa delegácia snaží ovplyvňovať vnútropolitickú situáciu, reaguje Zdechovský rázne. „Tieto otázky si zaslúžia vecnú odpoveď. Nie je nutné okolo nich vytvárať konšpiračné naratívy o ‚ovládaní Slovenska‘ zo strany Európskej únie alebo Českej republiky,“ zdôrazňuje.
Zároveň pripomína, že k Slovensku má osobný vzťah. „Slovensko mám rád — narodil sa tu môj dedko a mám tu časť svojej rodiny. Ale naozaj som sem neprišiel nikoho ovládnuť. Prišiel som pomôcť zabezpečiť, aby európske peniaze slúžili všetkým občanom. Tak, ako majú.“
Nahlásiť chybu v článku