Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok vyhlásilo, že nebude akceptovať hrozby zo strany Spojených štátov. Reagovalo tak na ultimátum prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý dal Moskve 50 dní na to, aby uzavrela dohodu o prímerí s Kyjevom, inak uvalí na jej obchodných partnerov stopercentné sekundárne clá. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.
Trumpovo rozhodnutie dodať Ukrajine rakety a ďalšie systémy protivzdušnej obrany je podľa hovorkyne ruskej diplomacie Marije Zacharovovej signálom, že USA chcú „pokračovať v zabíjaní“ a odmietajú mierové iniciatívy.
Trump je vraj sklamaný
Šéf Bieleho domu v pondelok potvrdil dohodu o dodávkach zbraní v hodnote niekoľkých miliárd dolárov na Ukrajinu prostredníctvom NATO, za ktoré podľa neho zaplatia európski spojenci Kyjeva. Súčasťou dodávok budú systémy protivzdušnej obrany Patriot, rakety i ďalšia munícia.
Trump v uplynulom období viackrát vyjadril sklamanie z prístupu ruského prezidenta Vladimira Putina k ukončeniu konfliktu na Ukrajine. V rozhovore pre stanicu BBC povedal, že už štyrikrát si mylne myslel, že dohoda s Ruskom je na spadnutie. „Som z neho sklamaný, ale neskončil som s ním,“ povedal Trump.
Nahlásiť chybu v článku