Ilustračná foto: Facebook (Denisa Saková)

Podľa schémy je možné podľa Daničovej poskytnúť pomoc najneskôr do štyroch rokov od potvrdenia výskytu choroby.

Ochorenia zvierat spôsobujú chovateľom významné hospodárske a prevádzkové škody. Na spoločnom stretnutí zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) sa hľadali spôsoby na primerané odškodnenie chovateľov.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Informovala o tom v utorok hovorkyňa MPRV Veronika Daničová. „Na ministerstve sme si vedomí, v akej náročnej situácii sa nachádzajú chovatelia, ktorí v dôsledku vtáčej chrípky, slintačky a krívačky alebo afrického moru ošípaných prišli o celé chovy. Naším cieľom je podporiť obnovenie chovov a zvyšovať stavy hospodárskych zvierat na Slovensku. V zmysle toho hľadáme rôzne spôsoby, ako chovateľom pomôcť,“ uviedol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

 

Hovorkyňa dodala, že odškodňovanie sa riadi zákonom o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MPRV a aktuálnou schémou štátnej pomoci na náhradu škôd spôsobených chorobami zvierat, ktorá je platná do 30. júna 2030. Podľa schémy je možné podľa Daničovej poskytnúť pomoc najneskôr do štyroch rokov od potvrdenia výskytu choroby.

Výška pomoci nesmie presiahnuť vzniknuté škody

Výška pomoci nesmie presiahnuť skutočne vzniknuté škody, zohľadňuje sa aj poistné plnenie. Oprávnenými žiadateľmi sú mikropodniky, malé a stredné podniky, ako aj veľké podniky pôsobiace v oblasti poľnohospodárskej prvovýroby. Doplnila, že pre rok 2025 je na uvedený účel vyčlenených 10 miliónov eur.

Celkový predpokladaný rozpočet schémy štátnej pomoci na roky 2024 až 2030 je 140 miliónov eur s možnosťou flexibilného čerpania v jednotlivých rokoch podľa aktuálnej potreby. Daničová dodala, že MPRV v spolupráci s odbornými inštitúciami a sektormi aj naďalej intenzívne pracuje na nastavení účinných mechanizmov, ktoré zabezpečia adresnú a spravodlivú pomoc chovateľom v prípade výskytu nákaz.

Uložiť článok

Najnovšie články