Spotrebiteľské ceny počas 28. týždňa rástli pri všetkých druhoch motorovej nafty, ktorá sa predávala za najvyššie ceny od začiatku apríla 2025. Ceny benzínov sa znížili, ale iba o desatiny centu za liter a dosiahli najnižšiu úroveň za niekoľko týždňov. Klasický benzín zostal pod úrovňou 1,50 eura za liter. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Všetky druhy nafty medzitýždenne zdraželi o dva centy. Klasická motorová nafta sa predávala za 1,462 eura za liter a prémiové druhy motorovej nafty za 1,653 eura za liter. Priemerné ceny benzínov klesli, ale iba kozmeticky, o tri desatiny centa smerom nadol. Priemerná cena za liter benzínu 95 zostúpila na 1,496 eura, cena prémiových benzínov na 1,695 eura za liter.
Pohonné látky sú lacnejšie než pred rokom
Aktuálne ceny pohonných látok boli nižšie ako v rovnakom období predošlého roka, a to benzín 95 o 7,3 %, prémiové benzíny o 6,3 %, bežná nafta o 4,2 % a prémiová nafta o 3,4 %. Aktuálne ceny plynov boli oproti predchádzajúcemu týždňu nižšie. Výrazne zlacnel LNG (skvapalnený zemný plyn), o 18,4 centa, na 1,328 eura za kilogram.
Cena CNG (stlačený zemný plyn) klesla len o desatinu centa, kilogram stál 1,659 eura. Cena LPG (skvapalnený ropný plyn) sa medzitýždenne nezmenila, liter stál 0,688 eura. Oproti predchádzajúcemu roku bola cena plynu CNG vyššia o 3,6 % a LPG o 0,1 %. Lacnejšie ako minulý rok sa predával LNG, o 17,6 %.
Ceny benzínu a nafty môžu ešte klesnúť
Ceny pohonných látok by mali budúci týždeň naďalej mierne klesať. Očakáva sa zlacnenie na úrovni približne jedného až troch centov za liter benzínu či nafty. Uviedol to Matej Bajzík, analytik finančných trhov XTB. Klesanie cien tak podľa neho naďalej zostáva pozitívnym faktorom pre dovolenkárov aj dopravcov.
Priblížil, že americký prezident Donald Trump oznámil novú várku zbraní pre Ukrajinu a dal Moskve 50-dňovú lehotu, aby sa dohodla na mieri. V opačnom prípade hrozí novými sankciami. Tieto vyjadrenia vyvolali okamžitú reakciu na komoditných trhoch.
Ropa kolísala, trhy reagujú opatrne
Cena ropy po oznámení „vystrelila“ nahor, no následne opäť klesla. Investori si uvedomili, že Trumpova hrozba neznamená okamžité opatrenia, ale len otvorenie vyjednávacieho priestoru. Paralelne pokračujú rokovania s obchodnými partnermi. Spresnil, že Európska únia a Južná Kórea aktívne rokujú s USA o zľavách z pripravovaných ciel, ktoré majú vstúpiť do platnosti od 1. augusta 2025.
V Bruseli odznelo, že hrozby zo strany USA sú pre mnohé krajiny absolútne neprijateľné. Upozornil, že značné geopolitické riziko dnes predstavuje obchod Ruska s Čínou a Indiou. Práve tieto dve krajiny sú najväčšími odberateľmi ruskej ropy a zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, či budú potenciálne sankcie zo strany USA skutočne účinné.
Export ruskej ropy klesol
Zdôraznil, že export ruskej ropy mierne klesol. Podľa najnovších dát sa ruský export ropných produktov v júni znížil o 3,4 % oproti máju, čo môže byť signálom, že trh sa začína pripravovať na možné sprísňovanie obchodných podmienok.
Podčiarkol, že podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) môže byť ropný trh dočasne napätý, hoci celkovo sa očakáva prebytok dodávok. Čínske importy v júni stúpli o 7,4 % medziročne na 12,14 milióna barelov denne, čo je najviac od augusta 2023.
Niektoré zdroje podľa analytika naznačili, že OPEC+ zvažuje od októbra tohto roka pozastaviť plánované zvyšovanie produkcie. Táto správa zmiernila obavy z nadbytku ropy na trhu, najmä v prostredí slabého globálneho dopytu a obmedzení v obchode.
Nahlásiť chybu v článku