Minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa nezúčastní utorkového samitu ministrov EÚ, na ktorom sa očakáva diskusia o ďalšom, v poradí už 18. sankčnom balíku proti Rusku. Slovensko namiesto neho zastúpi štátny tajomník Marek Eštok.
O Blanárovej neúčasti informovalo Ministerstvo zahraničných vecí SR. Agentúra Reuters uviedla, že Európska únia je podľa diplomatických zdrojov blízko k dohode na nových opatreniach voči Rusku.
SaS vyzýva Fica a Blanára, aby sankcie podporili
SaS vyzvala premiéra Fica aj ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD), aby rešpektovali platné stanovisko parlamentu a na najbližšom zasadnutí Rady EÚ hlasovali za prijatie sankcií voči Rusku.
Podľa premiéra Fica návrh opozičných poslancov nemá žiadnu právnu legitimitu a ako v sobotu (12. 7.) uviedol, návrhom uznesenia, ktorým mala opozícia zaviazať vládu podporovať protiruské sankcie, sa nezaoberajú. Opozícia podľa premiéra daný návrh podala len preto, aby škodila.
Zákaz ruského plynu by bol pre Slovensko likvidačný
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) považuje návrh na ukončenie dovozu ruského plynu do Európskej únie (EÚ) za likvidačný pre Slovenskú republiku. V rámci pripomienkového konania k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o postupnom ukončení dovozu zemného plynu z Ruskej federácie preto predložil viaceré pripomienky, z toho dve zásadné.
„Naša pozícia je dlhodobo jasná, čisto odborná a transparentná. Odmietame iba bezduché transponovanie nariadení EÚ. Naopak, chceme si vyberať to, čo je prospešné pre Slovenskú republiku. A úplné zastavenie dovozu ruského plynu znamená likvidačný dopad pre slovenské hospodárstvo, domácnosti i priemysel,“ uviedol predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.
ÚRSO chce stabilné dodávky bez prudkého zdražovania
Prvá zásadná pripomienka úradu sa týka potreby rozšírenia analýzy vplyvov o ekonomické dosahy na prepravné poplatky v rámci celej EÚ. Navrhuje preto doplniť návrh o komplexné porovnanie nákladov pred a po ukončení dovozu plynu z Ruska.
Druhá zásadná pripomienka sa vzťahuje na možnosť uplatnenia výnimky pre členský štát, ak zákaz dovozu preukázateľne spôsobí výrazné hospodárske škody. ÚRSO odporúča zaviesť mechanizmus, ktorý umožní výnimku alebo prechodné obdobie pri aplikácii nariadenia.
„Našimi zásadnými pripomienkami voči Bruselu si plníme primárnu úlohu národného regulátora – zabezpečiť stabilné dodávky plynu pre slovenských odberateľov bez výrazného nárastu cien,“ doplnil Holjenčík.
Nahlásiť chybu v článku