Foto: Pexels

Niektoré služby majú ľudia na dôchodku lacnejšie, iné úplne zadarmo.

Po tom, ako odídete do dôchodku, sa váš príjem o čosi zníži a musíte si na to zvyknúť. Hoci sa dôchodky každý rok valorizujú a posledné roky dostávajú seniori aj prilepšenia v podobe trinástych a rodičovských dôchodkov, existujú aj iné veci, ktoré im pomáhajú zvládnuť ich finančnú situáciu.

Ako informuje portál FinReport, k tomu, aby si seniori zachovali svoj komfort, im nepomáha len štát, ale tiež jednotlivé mestá a vyššie územné celky. FinReport navyše zistil, že zatiaľ čo niektoré služby majú seniori zadarmo, existujú aj také, ktoré majú lacnejšie a netýka sa to len dopravy či liekov.

Foto: Pexels

Výhodné cestovanie pre seniorov

Seniori od 62 rokov, ako informuje portál ZSSK, majú nárok na prepravu so 100-percentnou zľavou, teda zadarmo. Musia sa však zaregistrovať a získať preukaz na bezplatné cestovanie. Ako však upozorňuje portál FinReport, pri cestovaní v rýchlikoch si musia dať pozor na isté obmedzenia.

Foto: SITA (Viktor Zamborský)

„Cestovanie so 100 % zľavou v diaľkových vlakoch je limitované kontingentmi, teda obmedzeným počtom miest na každý vlak. Kontingenty zavádzame v spolupráci s ministerstvom dopravy, aby zostalo dostatok kapacity aj pre cestujúcich, ktorí si za lístok platia. V priemere je v expresných vlakoch približne 24 % kapacity vyhradených pre cestujúcich so 100 % zľavou,“ uviedol pre FinReport hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický.

Ďalšie, na čo by si mali dať dôchodcovia pozor, je kúpa miestenky. Niektoré vlaky sú povinné miestenkové a v takomto prípade si tiež musia miestenku zakúpiť a zaplatiť za ňu, keďže tu ich zľava neplatí. Ako sme vás ale nedávno informovali v článku, seniori stále ostávajú vo výhode oproti bežným cestujúcim. Tí totiž po novom platia poplatok 1 euro v prípade, ak si kupujú lístok pri okienku a v prípade, že si ho kúpia u sprievodcu, zaplatia navyše až 3 eurá. Tieto príplatky sa penzistov netýkajú.

Zo zliav sa seniori môžu tešiť aj pri prímestskej doprave. Vo všeobecnosti platí, že dôchodcovia majú zľavu, keď ide o cestovanie autobusom, no obyvatelia Banskobystrického kraja nad 70 rokov majú ešte väčšie výhody. Za lístok v prímestských autobusoch SAD Zvolen a SAD Lučenec totiž vôbec neplatia.

Ilustračná foto: Unsplash

Čo sa týka mestskej hromadnej dopravy, tú majú zadarmo napríklad v Pezinku alebo v Bratislave. V hlavnom meste však musia splniť podmienku, a to vybaviť si SeniorPas. Ten je dostupný pre všetkých cestujúcich nad 70 rokov. „Bezplatné cestovné pre držiteľov SeniorPasu sa poskytuje vo forme 365-dňového predplatného cestovného lístka (PCL) v hodnote 0,00 EUR zapísaného v čipe BČK,“ informuje web Dopravného podniku v Bratislave.

Podobne to platí aj v Košiciach. Tam majú občania nad 70 rokov s trvalým pobytom v SR na základe osobitnej bezkontaktnej čipovej karty nárok na bezplatnú prepravu, informuje Dopravný podnik mesta Košice.

Starostlivosť o zdravie a výhody poisťovní

Uložiť článok

Najnovšie články