Reprofoto: YouTube.com (Photon matrix)

Nepreháňame, ak povieme, že prototyp z Číny vznikol so zámerom poraziť nepriateľa, ktorého nenávidia Rusi, Európania, Američania a celý zvyšok sveta.

Ak neveríte, že takýto nepriateľ naozaj existuje, zamyslite sa znova – je totiž extrémne malý, otravne bzučí a v lete sa nepozvane nasťahuje aj do vašej domácnosti. Čína prichádza s technológiou, ktorá pripomína protiraketovú obranu a má jediný cieľ – komáre.

Zariadenie s názvom Photon Matrix predstavila čínska firma, ktorá ho označuje za „prototyp prvého systému protivzdušnej obrany proti komárom“. Ako informuje portál Interesting Engineering, vďaka vysoko špecifikovanej technológii LiDAR dokáže identifikovať a okamžite neutralizovať drobných nepriateľov, ktorí vám kradnú spánok – a v prípade, že nad vami vyhrajú (a vyhrávajú pomerne často), skončíte so svrbivým štípancom.

Zlikviduje 30 komárov za sekundu

LiDAR (Light Detection and Ranging) je technológia diaľkového prieskumu, ktorá pomocou laserového svetla vytvára presné 3D modely objektov alebo terénu – a v tomto prípade aj malých lietajúcich nepriateľov. Základná edícia má vodotesný dizajn, nabíja sa cez powerbanku alebo prenosnú nabíjačku a má dosah 3 metre (profesionálna verzia až 6 metrov).

Uhol skenovania je 90 stupňov a zariadenie vraj dokáže zlikvidovať až 30 komárov za sekundu.

Komára detekuje už v priebehu troch milisekúnd a následne naň zamieri druhý laserový lúč, ktorý ho eliminuje. Okrem toho dokáže rozoznať väčšie objekty – ak hrozí, že by zasiahol človeka alebo domáce zviera, druhý laser sa neaktivuje. Zariadenie je optimalizované na rýchlosť letu komárov – napríklad muchy, ktoré lietajú rýchlejšie, by podľa výrobcu nemali byť zasiahnuté.

Za touto high-tech zbraňou proti komárom stojí Jim Wong z čínskej mestskej prefektúry Čchang-čou. Tvrdí, že technológia je bezpečná pre ľudí aj domáce zvieratá a vhodná na použitie v interiéri aj exteriéri. Momentálne je Photon Matrix dostupný ako prototyp na crowdfundigovej platforme Indiegogo, kde už astronomicky prekročil cieľovú sumu kampane. Zariadenie je však stále vo vývoji – sériová výroba sa očakáva v marci 2026 a zatiaľ nie je jasné, ako si poradí v reálnych podmienkach.

Záujemcovia si ho už teraz môžu predobjednať – základný model za približne 400 eur, profesionálny za asi 571 eur.

Uložiť článok

Najnovšie články