Ilustračná foto: Unsplash

Satelity zachytili neprirodzený jav, za ktorý si môžeme sami.

Tyrkysová farba Jadranského mora sa v niektorých oblastiach zmenila na sýtozelenú a nejde o žiadnu optickú ilúziu ani úpravu fotografií. Premnožené riasy kazia celkový dojem z mora a dovolenkári tak môžu byť nepríjemne prekvapení.

Satelity Európskej únie v rámci programu Copernicus zachytili rozsiahly výskyt morských rias, ktorý znepokojuje vedcov aj meteorológov. Hoci sa jav na prvý pohľad môže zdať neškodný, v skutočnosti ide o dôsledok klimatických zmien, ktoré čoraz viditeľnejšie menia život v moriach a oceánoch.

Satelitné snímky odhalili nezvyčajný úkaz

Na nezvyčajnú zelenú farbu Jadranského mora upozornil na Facebooku program Copernicus, ktorý patrí pod Európsku úniu. Zábery vznikli 2. mája prostredníctvom satelitov Sentinel-3 a ukazujú najmä severné a stredné pobrežie Jadranu. Morská voda na nich má jasne zelený odtieň, čo meteorológovia pripisujú zvýšenému výskytu fytoplanktónu a rias.

Riasy sa premnožili pre extrémne počasie

Podľa odborníkov zo služby Copernicus vznikol tento fenomén v dôsledku kombinácie dvoch faktorov. Prvým je nezvyčajne vysoká teplota morskej vody, druhým výdatné dažde, ktoré v poslednom období oblasť zasiahli. Tieto zrážky priniesli do mora väčší objem sladkej vody z riek, ktorá je bohatá na živiny. Práve tie podporujú rast rias.

„K šíreniu rias, ktoré morskú vodu zafarbili zreteľne na zeleno, pravdepodobne prispeli nadpriemerné teploty mora a nedávne výdatné zrážky, ktoré zvýšili odtok vody z riek do mora,“ uviedli meteorológovia v príspevku zverejnenom na profile programu Copernicus.

Pre ľudí to nie je nebezpečné, pre prírodu áno

Ako uvádza chorvátsky portál 24KROZ, samotné kúpanie v mori nepredstavuje pre ľudí žiadne zdravotné riziko. Zelené sfarbenie vody však môže pôsobiť odpudzujúco a znížiť záujem turistov o niektoré lokality. Oveľa väčší problém ale predstavuje samotný vplyv rias na morský ekosystém.

„Riasy znižujú hladinu kyslíka a narúšajú morský život, čo predstavuje riziko pre rybolov a cestovný ruch,“ píše sa v stanovisku programu Copernicus. Nedostatok kyslíka môže spôsobiť hromadné úhyny morských živočíchov, narušiť potravinové reťazce a ovplyvniť rovnováhu celého ekosystému.

Podľa odborníkov z programu Copernicus môžeme očakávať, že podobné javy sa budú v budúcnosti objavovať častejšie, najmä ak bude naďalej stúpať priemerná teplota a zrážkové úhrny budú čoraz extrémnejšie.

Uložiť článok

Najnovšie články