Foto: Interez.sk

Uznesenie bolo prijaté hlasmi 124 štátov. Žiadna krajina nehlasovala proti, zdržalo sa však 11 štátov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok v Ženeve na svojom výročnom zasadnutí formálne prijala medzinárodnú dohodu o prevencii a kontrole pandémií.

Schváleniu dohody na utorkovom zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia predchádzalo v pondelok večer hlasovanie na Výbore A tohto zhromaždenia o uznesení odporúčajúcom zhromaždeniu prijatie pandemickej dohody. Uznesenie bolo prijaté hlasmi 124 štátov. Žiadna krajina nehlasovala proti, zdržalo sa však 11 štátov vrátane Iránu, Izraela, Ruska, Talianska, Slovenska a Poľska. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AFP.

Šaško avizuje ďalšie kroky

Minister Šaško avizoval, že rokovania o pandemickej dohode na pôde WHO budú pokračovať aj naďalej, pričom Slovensko ostáva ich súčasťou. Výsledná podoba dokumentu by mala byť známa približne o 12 až 18 mesiacov. Až potom dôjde k jej ratifikácii členskými štátmi, vrátane Slovenskej republiky. Konečný postoj k dohode zaujme vláda, Národná rada a prezident, pričom podľa ministra nebude rozhodovať nikto iný.

Minister zdravotníctva zároveň oznámil tri iniciatívy, ktorým sa plánuje v najbližšom období venovať. V prvom rade sa chce sústrediť na vysvetľovanie nepravdivých tvrdení o dohode. Podľa jeho slov pandemická dohoda nijako neohrozuje suverenitu krajín. „Nikto nemôže nikomu prikázať napríklad povinnosť očkovať sa, či zavádzať lockdowny. To je jednoducho klamstvo,“ uviedol.

Odvolal sa pritom na článok 22 textu dohody, ktorý podľa neho takéto zásahy výslovne odmieta. Jej hlavným cieľom je podľa neho zabezpečiť prístup k vedeckým poznatkom a nástrojom na efektívne zvládnutie prípadnej pandémie. V druhej iniciatíve chce ubezpečiť zahraničných partnerov, že Slovensko si ctí fakty a vedecké prístupy a má záujem o aktívnu účasť v medzinárodnom spoločenstve. Zároveň zdôraznil podporu pre slovenských zdravotníkov a záchranárov, ktorých úsilie počas pandémie označil za mimoriadne. „Vždy budem stáť na ich strane,“ uviedol.

V treťom bode minister oznámil, že sa plánuje venovať komunikácii s občanmi v súvislosti s pandemickou dohodou. Zároveň očakáva, že splnomocnenec vlády predloží správu o manažovaní pandémie v riadnej a odbornej forme. Ako pripomenul, jeho prioritou je ochrana zdravia slovenských pacientov a ako zástupca strany HLAS bude naďalej presadzovať pragmatický prístup vo vláde, predovšetkým v oblasti zdravotníctva. V najbližšom týždni zároveň avizoval predstavenie novej správy týkajúcej sa liekovej politiky.

Dohoda však nadobudne platnosť až po dohodnutí dodatku o šírení patogénov, čo môže trvať aj dva roky. Následne ju budú musieť jednotlivé štáty ratifikovať.

Správu aktualizujeme.

Uložiť článok

Najnovšie články