Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli vzrástli medzimesačne o 0,1 %, medziročne o 3,7 %. Pri oboch ukazovateľoch išlo zatiaľ o najnižšiu hodnotu v tomto roku. Medziročná inflácia mala ešte v marci hodnotu 4 % a vo februári 3,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Inflácia v medziročnom porovnaní dosiahla v apríli úroveň 3,7 %, jej rast sa spomalil na najnižšiu hodnotu v tomto roku. Vyššie ceny ako pred rokom boli v 11 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností), pozitívom aprílového vývoja bolo spomalenie rastu cien v 5 odboroch. Ceny vzrástli od 1,9 % v odbore zdravotníctvo po 10,2 % v odbore vzdelávanie. Jedine tovary a služby v odbore doprava evidovali medziročný pokles cien o 1,6 %.
Výrazne si priplácame
Významný vplyv na medziročný rast cien malo zdražovanie v odbore reštaurácie a hotely o 8,9 %. Spotrebitelia si priplatili za stravovanie (+9 %) aj ubytovanie (+5 %). Ceny v odbore rozličné tovary a služby sa zvýšili o 5,9 %, čo zapríčinili najmä drahšie kadernícke a skrášľovacie služby o 10,2 %, ale aj poistenie v súvislosti s dopravou o vyše 16 %.
Vo váhovo najvýznamnejšom odbore bývanie s energiami boli ceny medziročne vyššie o 2,5 %. Túto hodnotu ovplyvnil mierny rast cien imputovaného nájomného (+1,7 %), dynamickejšie, dvojciferné rasty cien za dodávku vody alebo zber odpadu.
V odbore potraviny s nealko nápojmi boli aprílové ceny o 3,6 % vyššie ako pred rokom. Bola to najvyššia hodnota v tomto roku. Spotrebitelia platili viac za 6 z 9 potravinových položiek, najmä za oleje a tuky (+16,1 %), mlieko, syry a vajcia (+7,6 %) či ovocie (+7 %) a chlieb s obilninami (+1,6 %). Naopak, do 2 % zlacnelo mäso, zelenina a ryby. Naďalej pretrvával vplyv zvýšenia cien nealkoholických nápojov od začiatku roka, aktuálne v apríli o 15,4 %.
K spomaleniu inflácie prvýkrát v tomto roku prispeli medziročne nižšie ceny v odbore doprava. K pretrvávajúcim lacnejším pohonným látkam (-9,3 %) sa pridal pokles cien nákupu motorových vozidiel (-2,1 %). Spotrebiteľské ceny v apríli medzimesačne vzrástli v 8 z celkovo 12 odborov (výdavkových skupín domácností) v rozmedzí od 0,1 % za vzdelávanie do 0,7 % za odevy a obuv. Súčasne v 3 odboroch ceny klesli, a to alkoholické nápoje s tabakom o 1,3 %, doprava o 0,3 %, nábytok a bytové vybavenie takisto o 0,3 %. Ceny za pošty a spoje ostali nezmenené.
Najvýraznejší vplyv na medzimesačný rast cien malo zdražovanie vo váhovo najväčšom odbore bývanie a energie o 0,2 %. Vzrástli najmä ceny skutočného nájomného za bývanie o 2,2 %, údržby a opráv obydlia o 0,8 % a imputovaného nájomného o 0,1 %.
Zlé správy
Inflácia na Slovensku by sa však mala v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť. Uviedol to Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne, v komentári k údajom o aprílovej inflácii. „V nasledujúcich mesiacoch očakávame mierne zrýchlenie medziročného rastu cien, pričom vrchol by mohol nastať v lete na úrovni okolo 4 %. Podľa našich odhadov by priemerná miera inflácie mohla v tomto roku skončiť mierne pod hranicou 4 %,“ spresnil.
„Tohtoročný rast cien je široko rozložený naprieč rôznymi skupinami tovarov a služieb, pričom je poháňaný vyššou daňou z pridanej hodnoty (DPH) zavedenou ako súčasť konsolidačného balíka. Stále očakávame postupné premietanie vyššej DPH a rastúcich nákladov (napr. dane z finančných transakcií) do spotrebiteľských cien,“ dodal.
Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim vývoj inflácie v tomto roku je podľa Kočiša cenový strop na energie, ktorý vláda opätovne zaviedla. Ten síce pomohol znížiť infláciu, zároveň však sťažuje konsolidačné úsilie. „Rastúce ceny, ale aj neistota v globálnom prostredí sa prejavujú aj v nižších úrovniach spotrebiteľskej dôvery, čo prirodzene tlmí nákupný apetít a môže pôsobiť ďalej protiinflačne. Možno očakávať, že domácnosti v očakávaní ťažších časov budú viac kumulovať úspory,“ priblížil Kočiš.
Tomáš Boháček, analytik 365.bank, očakáva, že medziročne nižšie ceny pohonných látok súvisiace s poklesom cien ropy na svetových trhoch budú aj naďalej udržiavať infláciu na nižších úrovniach. „Možno povedať, že kým domáce faktory (vyššia DPH, transakčná daň, ceny nehnuteľností) tlačia na rast cien, externé vplyvy ich dokážu veľmi efektívne vyvažovať. Dnes tak možno povedať, že nebyť tvrdej vyjednávacej colnej politiky administratívy USA, ktorá sa podpísala pod pokles globálnej ekonomiky a dopytu po rope, inflácia by u nás naďalej atakovala 4 %,“ upozornil Boháček.
Nahlásiť chybu v článku