Foto: SITA/AP

Už v 40. rokoch minulého storočia ho považovali za detský zázrak, na piane hral od štyroch rokov a v deviatich dostal možnosť zdokonaľovať talent u známeho klaviristu Artura Schnabela.

Vo veku 92 rokov v nedeľu podľahol následkom rakoviny renomovaný americký klavirista Leon Fleisher. Bol známy tým, že desaťročia svojej kariéry sa sústredil prevažne na hudbu písanú pre hranie ľavou rukou.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Fleisher sa narodil v roku 1928 v kalifornskom San Franciscu židovským imigrantom z východnej Európy. Už v 40. rokoch minulého storočia ho považovali za detský zázrak, na piane hral od štyroch rokov a v deviatich dostal možnosť zdokonaľovať talent u známeho klaviristu Artura Schnabela.

Foto: Seattle Symphony Orchestra, where he was one of their featured artists for the season; photographer: Bender / Public domain

Problémy s pravou rukou

Jeho sľubne sa rozvíjajúcu kariéru však pribrzdila indispozícia pravej ruky. V roku 1964 mu diagnostikovali fokálnu dystóniu – neurologický stav, ktorý mu znemožnil využívať pri hre pravú ruku. Neskôr sa venoval práci dirigenta, poskytoval hodiny klavíra a postupne sa snažil zvládnuť hru na piane využívajúc pri tom výlučne ľavú ruku.

„Zrazu som si uvedomil, že moje spojenie s hudbou bolo vtedy väčšie ako pri obojručnej hre na klavíri,“ povedal v jednom z rozhovorov pre National Public Radio.

Foto: SITA/AP

Nominácia na Oscara

O tri desaťročia neskôr, po sérii vydarených terapií, znova nadobudol schopnosť využívať pri hre aj pravačku. V roku 1995 sa vrátil k obojručnému hraniu a vydal dva úspešné albumy. Jeden z nich, ktorý nesie príznačný názov Two Hands (Dve ruky, pozn.), inšpiroval tvorcov rovnomenného dokumentu z roku 2006 o živote Leona Fleishera, ktorý si dokonca vyslúžil nomináciu na Oscara.

Uložiť článok

Najnovšie články