Foto: Profimedia

Let United Airlines 93 mal byť použitý rovnako, ako lietadlá, ktoré narazili do WTC a Pentagonu - ako zbraň teroristov.

Dnes si pripomíname smutné výročie tragédie, ktorá otriasla svetom. Do Svetového obchodného centra v New Yorku narazili dve lietadlá unesené teroristami a spôsobili teroristický čin, ktorý sa navždy zapíše do svetových dejín. Už menej sa spomína únos lietadla, ktoré narazilo do Pentagonu a ešte menej únos lietadla United Airlines Flight 93, ktoré, vďaka hrdinstvu ľudí na palube, jediné neskončilo ako účinná zbraň v rukách teroristov. 

Bol 11. september 2001 a ráno na Newarskom medzinárodnom letisku v New Jersey sa nič zásadné nedialo. Jeden z letov označovaný ako United Airlines 93 smeroval z tohto letiska do San Francisca.

V článku sa dozviete aj:

  • ako teroristi naplánovali únos;
  • ako sa zmocnili lietadla;
  • prečo sa pasažieri rozhodli zaútočiť na teroristov;
  • čo urobili teroristi, keď zistili, že sa neubránia.

Nasadený Boeing 757-222 mal kapacitu 182 pasažierov, no podľa vyšetrovacej komisie bol obsadený iba na 20 %, čo znamená, že na palube bolo len 37 pasažierov a 7 členov posádky. Tento stav bol pre teroristov ideálny. Málo pasažierov znamenalo rýchlejšie prebratie kontroly nad lietadlom, no keďže lietadlo letelo na druhý koniec USA, bolo plné výbušného paliva.

Teroristi nastupujú do lietadla

Medzi 37 pasažiermi, ktorí v to ráno nastupovali do lietadla, boli štyria pripravení v tento deň zomrieť.

Hlavným únoscom bol Ziad Jarrah. Tento vtedy 26-ročný muž pochádzal z bohatej libanonskej rodiny. Jeho snom bolo stať sa pilotom a 5 rokov pred útokmi sa presťahoval do Nemecka, kde sa učil jazyk a po roku započal štúdium aerokozmickej technológie v Hamburgu. Tam sa, ako uvádza MSN, začal radikalizovať a v roku 2000 sa v Afganistane stretol s Usámom bin Ládinom. V júni toho roku prišiel na Floridu a začal si robiť kurz lietania s cieľom, aby dokázal unesené lietadlo nasmerovať na vybraný cieľ.

Ďalší traja únoscovia, Ahmed al-Nami,(24-ročný), Hamza al-Ghamdi (20-ročný) a Mohand al-Shehri (22-ročný) pochádzali zo Saudskej Arábie a do USA prileteli z Dubaja. Títo muži boli vycvičení na to, aby premohli posádku lietadla a dostali sa do kokpitu.

Teroristi, ktorí uniesli lietadlo. Foto: Profimedia

Pri nastupovaní do lietadla sa teroristi tvárili normálne, k dôkladnej kontrole vybrali iba Haznawiho batožinu, v ktorej nič nenašli. Lietadlo malo odletieť o ôsmej ráno, avšak k odletu došlo až o 8:42. V tom čase bol už let číslo 11 v moci teroristov a o 4 minúty narazí do Severnej veže Svetového obchodného centra. V čase 9:03, keď let 93 naberá letovú hladinu 11 kilometrov, do WTC narazilo druhé lietadlo. V tom čase každý pochopil, že sa udial koordinovaný teroristický útok na Spojené štáty.

Let 93 však stále prebieha normálne. O 9:23 prichádza do kokpitu správa o teroristických útokoch. Niekoľko minút na to kapitán lietadla potvrdil, že u neho je všetko v poriadku. To bola posledná komunikácia pred únosom.

Teroristi preberajú lietadlo

O 9:28, keď je už necelú polhodinu jasné, že na New York a USA bol spáchaný veľký teroristický čin a ostáva len niekoľko minút do útoku na Pentagon letom číslo 77, začínajú teroristi akciu. Vyzbrojení, pravdepodobne iba príborom, vtrhnú do kokpitu a jeden z členov posádky vysiela signál Mayday. Bolo počuť, ako niekto v kokpite kričí „vypadnite odtiaľto„.

Záber z filmu let číslo 93. Foto: Profimedia

Teroristi následne podľa vyšetrovania presunuli posádku a pasažierov do zadnej časti lietadla. Už „nový kapitán“ Jarrah zahlásil, že na palube je bomba, že všetci majú sedieť. Vraj sa vracajú na letisko, kde pristanú a budú vyjednávať o podmienkach. Toto hlásenie malo logiku, chceli rukojemníkov upokojiť a navodiť im pocit, že po pristátí sa budú môcť dostať na slobodu.

Dispečer toto palubné hlásenie zachytil a informoval svojich nadriadených, ako píše NPR. Na nasledujúcich nahrávkach z kokpitu bolo počuť letušku, ako prosí, aby jej neubližovali, a tiež, že nechce umrieť.

Pasažieri pochopili, že ak nič neurobia, zomrú

Lesť, ktorú Jarrah povedal pasažierom, by mohla vyjsť, ak by lietadlo nemalo pred odletom meškanie. Pasažieri totiž využili telefónne linky v lietadle a začali volať príbuzným. Jeden z pasažierov v telefonáte manželke povedal, že niekto bol pobodaný a že si myslí, že hlásenie o bombe je falošné.

Manželka iného pasažiera cez telefón vravela o útokoch v New Yorku a vtedy pochopili, že sú súčasťou samovražednej misie. SFgate uvádza, že jeden z mužov povedal manželke do telefónu: „Neboj sa, niečo urobíme.“ Celkovo bolo vykonaných 37 hovorov, ako uvádzajú záznamy.

Medzi pasažiermi padlo rozhodnutie: za každú cenu sa musia zmocniť lietadla, inak zomrú nielen oni, ale ich nečinnosť spôsobí smrť ďalším nevinným ľuďom.

Teroristov protiútok prekvapil

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články