Jamie Oliver

Foto: Profimedia

Tento verejný a zároveň osobný boj trval takmer rok a pol. Oliver čelil výsmechu, nedôvere a emocionálnemu vyčerpaniu. Zlom však nastal, keď pochopil, že problém nespočíva len v samotnom jedle, ale v hlboko zakorenených zvykoch a generačnej nevedomosti. Britské deti vyrastali bez kontaktu s domácim varením – niekoľko generácií sa neučilo, ako si pripraviť zdravé jedlo, ani prečo by na tom malo záležať.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jamie Oliver (@jamieoliver)

Zmena prichádza pomaly

Postupne, každodennou trpezlivosťou a dôslednou prácou v školských jedálňach, sa veci začali meniť. Oliver pochopil, že deti si musia na nové chute zvykať postupne, niekedy až po viac ako desiatich pokusoch. S podporou učiteľov a školského personálu sa mu podarilo zmeniť nielen obsah tanierov, ale aj postoje. Kým na začiatku jeho pokrmy končili v odpadkových košoch, neskôr boli tieto koše stále prázdnejšie a detské podnosy plnšie kvalitných potravín.

Politické víťazstvo

Významný zlom prišiel aj na politickej úrovni. Po odvysielaní série Jamieho školské večere na stanici Channel 4 sa verejná mienka otočila a Oliver sa stretol s vtedajším premiérom Tonym Blairom. Ten nakoniec prisľúbil dodatočné financovanie aj legislatívne zmeny, ktoré mali podporiť dlhodobú reformu školského stravovania.

Trvalý odkaz

Dnes, s odstupom rokov, sa Jamie Oliver na túto kapitolu svojho života pozerá ako na jednu z najťažších, no zároveň najdôležitejších. Jeho vplyv siaha ďaleko za hranice kuchyne, kde otvoril verejnú diskusiu o výžive, zdraví a vzdelávaní. Ako pripomenul aj Tony Blair, Oliver zmenil spôsob, akým sa spoločnosť pozerá na jedlo. Nielen ako na nutnosť, ale ako na prostriedok zmeny.

Uložiť článok

Najnovšie články