Foto: U.S. Fish and Wildlife Service Headquarters (flickr)

V máji 2015 zomrelo za pár týždňov viac ako 200-tisíc jedincov z kriticky ohrozeného druhu sajgy tatárskej. Vedci konečne vedia prečo.

Sajga tatárska obýva našu planétu už viac ako 100-tisíc rokov. Vtedy žili tieto zvieratá aj na Slovensku, no dnes ich nájdete už len v Strednej Ázii. V posledných desaťročiach však pravidelne dochádza k záhadným udalostiam, pri ktorých umierajú tieto zvieratá v státisícoch. Teda, záhadné boli tieto udalosti len donedávna. Najnovšia štúdia totiž poskytuje dôkazy o tom, čo v skutočnosti stojí za masovými úmrtiami tohto kriticky ohrozeného druhu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nebolo to tak dávno, keď v máji 2015 v priebehu pár týždňov v Kazachstane z vtedy nevysvetliteľných príčin, zahynulo viac ako 200-tisíc jedincov sajgy tatárskej. Pre svet to bola poriadne šokujúca správa. Druh antilopy, ktorý našu planétu obýva už viac ako 100-tisíc rokov, prišiel behom pár týždňov o 60% svojej populácie. Už bez tak kriticky ohrozený druh bol zrazu na pokraji vyhnutia. A dôvod? To nikto netušil.

Untitled

Záhada z roku 2015 pritom nebola jediná. V máji 1998 za podobných okolností uhynulo 275-tisíc jedincov sajgy tatárskej, kým v máji 2010 prišlo jedno 26-tisícové stádo takmer o polovicu svojich členov. Ani tieto udalosti si odborníci nevedeli vysvetliť. Vo všetkých prípadoch sa predpokladalo, že sajgu tatársku zabíja nejaká infekcia. Dnes už vieme, že je to skutočne tak. V pozadí sa však vynára aj ďalší faktor.

Najnovšia štúdia nemalého tímu odborníkov uverejnená v magazíne ScienceAdvances ukazuje, že za smrť státisícov jedincov sajgy tatárskej v máji 2015 môže skutočne bakteriálna infekcia nazývaná pasteurelóza. Ochorenie spôsobuje baktéria Pasteurella multocida typu B a státisíce zvierat kvôli nej nakoniec umreli na otravu krvi. Štúdia však zistila, že v telách zvierat sa táto baktéria nachádzala už predtým a práve máj sa kvôli okolnostiam stal rozsudkom smrti.

Saiga Fight 3

Hlavnou príčinou masového úmrtia v máji 2015 má byť teplejšie a vlhkejšie počasie ako je na tento mesiac v Kazachstane bežné. Práve tieto podmienky mali baktérie „priviesť k životu“ a k „aktivite“ a to v období, keď boli zvieratá najzraniteľnejšie. Je to totiž obdobie, kedy sajgy tatárske rodia svoje mláďatá, ktoré sú mimochodom pri pôrode najväčšie zo všetkých kopytníkov. Matky aj ich mladé sú teda v tomto období značne oslabené a ich imunitný systém je ohroziteľný.

Saiga Antelope

Teplé a vlhké počasie, zraniteľný imunitný systém matiek i mláďat a „prebudenie“ baktérií spôsobili v máji 2015 vo svete týchto zvierat katastrofu. Podľa výskumu klimatických záznamov je nanajvýš pravdepodobné, že rovnaké príčiny mali aj katastrofy z roku 2010 a 1998. A história sa podľa vedcov bude naďalej opakovať. Sajga tatárska žije dnes už len na 4 miestach vo svete – jedna oblasť v Rusku a tri v Kazachstane, kde odborníci očakávajú v najbližších rokoch len ďalšie oteplenie.

Pozri aj: Viac ako 8 metrov dlhá ryba či norok, ktorý končil ako kabát. 10 zvierat, ktoré žili na Slovensku ešte pred pár desaťročiami, no dnes sú už (aj vďaka človeku) vyhynuté

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články