Foto: SITA - Jozef Jakubčo

Chára končí po 25 sezónach v profesionálnom hokeji, 1680 zápasoch základnej časti NHL, 200 dueloch v play-off o Stanleyho pohár a stovkách medzinárodných zápasov.

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa vo veku 45 rokov rozhodol ukončiť hráčsku kariéru, informoval o tom na svojom instagrame. Definitívne ju uzavrie ako hráč klubu zámorskej NHL Boston Bruins, s ktorým podpíše symbolickú zmluvu na jeden deň. Stane sa tak na pravé poludnie miestneho času, teda o 18.00 h SELČ.

„Po 25 sezónach v profesionálnom hokeji, 1680 zápasoch základnej časti NHL, 200 dueloch v play-off o Stanleyho pohár a stovkách medzinárodných zápasov som hrdý na to, že môžem oznámiť svoje rozhodnutie ukončiť kariéru v Národnej hokejovej lige,“ napísal Chára.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zdeno Chara (@zeechara33)

„Je mi cťou, že sa dnes môžem vrátiť do TD Garden a podpísať zmluvu na jeden deň s Bostonom Bruins, čím oficiálne ukončím kariéru v tíme, ktorý pre mňa a moju rodinu znamená tak veľa. Jeho súčasťou je mnoho ľudí, ktorí sa podieľali na mojom úspechu, vrátane vás všetkých. Neviem sa dočkať chvíle, keď sa dnes popoludní každému z vás poďakujem.“ doplnil Chára na Instagrame.

Boston Bruins nešetrí chválou

Klub Boston Bruins reagoval na svojom twitteri vyhlásením: „Zdeno, tvoj príchod do Bostonu odštartoval nezabudnuteľnú éru. Tvoje jedinečné vodcovstvo, odhodlanie a charakter formovali kultúra organizácie, ktorá bude pokračovať. ďakujeme ti za všetko, čo si spravil pre nás tím, organizáciu, naše mesto a náš šport.“

Trenčiansky rodák Zdeno Chára vstúpil do zámorskej NHL v sezóne 1997/1998 v tíme Ne York Islanders. Neskôr strávil štyri sezóny v Ottawe Senators a v lete 2006 zamieril do Bostonu. V organizácii Bruins sa stal kapitánom a v ročníku 2010/2011 ju priviedol k zisku Stanleyho pohára. Dva roky predtým ho vyhlásili za najlepšieho obrancu profiligy a získal Norrisovu trofej.

Foto: SITA – Tomáš Somr

Chára v Bostone hral do leta 2020, potom strávil jednu sezónu vo Washington Capitals a ďalšiu v New Yorku Islanders.V NHL odohral spomenutých 1680 stretnutí s bilanciou 209 gólov, 471 asistencií a 2085 trestných minút. V play-off pridal rovných 200 duelov a v nich 70 bodov (18+52). Na klubovej úrovni v Európe hral za Trenčín, Piešťany, Spartu Praha, Färjestad a Lev Praha.

Vo farbách slovenskej reprezentácie sa dvakrát stal vicemajstrom sveta (2000 a 2012). Predstavil sa na ZOH v rokoch 2006, 2010 a 2014. Na Svetovom pohári 2016 bol súčasťou strieborného Tímu Európy.