Foto: SITA/AP

Až alarmujúco vysoký počet popráv sa v Amerike nevydarí.

Každoročné hodnotenie vykonaných popráv odhalilo vážne nedostatky. Už samotné vykonávanie popráv vyvoláva množstvo otázok a kontroverzie. Až 35 % z nich sa ale minulý rok v Amerike nevydarilo.

Hodiny hľadajú vhodnú žilu

Rok 2022 sa pomaly blíži ku koncu a ako informuje The Guardian, pre Ameriku to bol rok nevydarených popráv. Podľa štatistík Death Penalty Information Center (DPIC) sa niečo pokazilo až v 35 % popráv, čo je 7 z 20. V rámci mnohých z nich sa zbytočne predlžovalo utrpenie človeka odsúdeného na smrť.

V niektorých prípadoch napríklad dlho trvalo nájsť vhodnú žilu na vpichnutie smrtiacej injekcie. Právnici tvrdia, že je to forma mučenia. V ďalších prípadoch zas došlo k porušeniu štátneho protokolu. Niektoré popravy boli vykonané napriek tomu, že ešte pred nimi bolo jasné, že sú protokoly chybné a problematické.

Foto: SITA/AP

Popravy letálnou injekciou sa vykonávajú už 40 rokov

To, že až 7 z 20 popráv sa nevydarilo, poukazuje na to, že usmrtenie väzňa za pomoci smrtiacej injekcie zrejme nie je ani zďaleka ideálne a humánne. Práve táto metóda sa v USA využíva najčastejšie už 40 rokov.

Prvá poprava za pomoci letálnej injekcie bola vykonaná v Texase 7. decembra 1982. Odsúdenému vrahovi Charlesovi Brooksovi vtedy vpichli smrtiaci dávku tiopentalu sodného.

„Po 40 rokoch sa ukázalo, že štáty sú neschopné vykonávať popravu za pomoci letálnej injekcie bez rizika, že bude zbabraná. Rodiny obetí, väzňov a ďalší svedkovia, ale aj personál nápravných zariadení, by nemali byť vystavení traume z nevydarenej popravy,“ vyjadril sa Robert Dunham, výkonný riaditeľ DPIC.

Joe Nathan James Foto: SITA/AP

K pochybeniam došlo za posledný rok v Texase, v Alabame, ale aj v Arizone, pričom v Alabame sa nevydarili tri popravy po sebe. Počas popravy Joa Nathana Jamesa trvalo tri hodiny, kým sa konečne podarilo nájsť správnu žilu na vpichnutie letálnej injekcie. Ďalšie dve popravy zas boli odvolané z rovnakého dôvodu.

Popravujú aj ľudí s duševnými ochoreniami

V Arizone sa zas poprava Clarencea Dixona premenila na krvavé jatky. Po tom, čo sa 25 minút nedarilo nájsť vhodnú žilu, mu boli bez povolenia narezané slabiny, aby bolo možné zaviesť infúziu. Väzeň Frank Atwood zas sám katom radil, ako majú nájsť správnu žilu, aby ho mohli zabiť.

Trest smrti čelí čoraz väčšej kritike a aj keď technicky trest smrti udeľuje 27 amerických štátov, reálne boli za posledný rok popravení väzni len v 6 z nich. Guvernérka Oregonu Kate Brownová zmiernila trest smrti na doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia 17 odsúdeným.

Foto: CACorrections (California Department of Corrections and Rehabilitation), Public domain, via Wikimedia Commons

Závažným problémom sú aj popravy, v rámci ktorých boli zabití ľudia, o ktorých sa neskôr preukázalo, že sú nevinní, no bolo už neskoro. Od roku 1973 bolo oslobodených už 190 väzňov odsúdených na smrť.

Navyše, za posledný rok bolo popravených 8 ľudí s vážnym duševným ochorením, 5 ľudí s vážnym postihnutím intelektu a 12 ľudí, ktorí mali traumatizujúce detstvo. Traja muži boli popravení za zločiny, ktoré vykonali ešte ako tínedžeri.

Uložiť článok

Najnovšie články