Foto: Archív Vandy Bahyl

Vanda sa narodila vo Švajčiarsku, no slovenská kultúra je jej blízka.

Možno ste už aj vy počuli niekoho povedať „šliape to ako švajčiarske hodinky“. Mnoho ľudí verí, že vo Švajčiarsku si ľudia nažívajú v bohatstve a vždy tu všetko funguje. Vandy, ktorá sa vo Švajčiarsku narodila, sme sa pýtali, ako je to v skutočnosti.

O Švajčiarsku často čítam ako o krajine, kde všetko dokonale funguje, ľudia sú na tom po finančnej stránke naozaj dobre a je tu sveta žiť. Je to naozaj tak?

Samozrejme, že to nie je pravda. Švajčiari síce v priemere zarábajú viac ako Slováci, ale zase na druhej strane je tu všetko drahšie. Je tu teda aj mnoho chudobných ľudí. Okrem toho je tu rozdiel medzi bohatými a chudobnými omnoho väčší ako na Slovensku. Na tomto webe môžete nájsť oficiálne štatistiky ohľadom chudoby vo Švajčiarsku. Slovákom sa môže zdať, že hranica chudoby, ktorá je nastavená na 2 284 CHF (v prepočte 2 339 eur) pre jednotlivca je veľmi vysoká suma, ale tu je to naozaj minimum na prežitie. Drahé je hlavne povinné zdravotné poistenie a bývanie.

Foto: Archív Vandy Bahyl

Čo sa vám na živote vo Švajčiarsku páči najviac? Je niečo, čo vám, naopak, príliš nesedí?

Ja sa tu cítim dobre kvôli bezpečnosti, ktorú tu máme. Sú tu jasné (písané alebo nepísané) pravidlá a ľudia sa neboja suseda alebo kamaráta priateľsky upozorniť, keď niečo nedodržiava. Taktiež je tu dobre prepracovaný systém recyklácie odpadov, keďže ekológia je pre mňa dôležitá.

Vyhovuje mi taktiež školský systém, lebo existujú možnosti ako prestúpiť z trojročného vzdelávania učňovského typu až na univerzitu, keď človek zistí, čo vlastne chce až v neskoršom veku. Ďalej sa mi páči dobre vyriešená verejná doprava – čo sa týka autobusov, električiek alebo vlakov, veľmi málo meškajú oproti Slovensku. Sú rýchle, aj keď, ako som už spomínala, omnoho drahšie. Nenapadá mi teraz nič, čo mi v tejto krajine nesedí.

Ilustračná foto, Lausanne: unsplash

Aké sú tu životné náklady? Koľko stojí štúdium, priemerný nákup potravín alebo napríklad prenájom či kúpa bytu?

Švajčiarsko je rozdelené na 26 kantónov a náklady sú teda rôzne, podobne ako na Slovensku, keď chcete bývať vo veľkom meste alebo na dedine. Ak navštevujete štátne školy, základné vzdelanie je zadarmo. Ja napríklad budem musieť ako švajčiarsky občan platiť 500 CHF (512 eur) za semester na univerzite, čo nie je veľa v porovnaní so súkromnými školami alebo inými výdavkami. Pre dieťa v nižšom veku stojí súkromná škola okolo 15 000 švajčiarskych frankov na rok (takmer 15 400 eur). Hodina flauty vás vyjde od 60 švajčiarskych frankov (približne 61,50 eura).

Čo si mám predstaviť pod priemerným nákupom potravín? Podobne ako na Slovensku, aj tu sú drahé obchody, ale je tu aj Lidl a Aldi. Okrem toho mnohí ľudia, ktorí bývajú blízko hraníc, chodia často nakupovať do Nemecka alebo Francúzska, pretože niektoré tovary sú tam lacnejšie.

Ilustračná foto, Zürich: unsplash

Ja bývam stále s rodičmi, ale napríklad moja kamarátka, ktorá býva v meste Lausanne, kde je viacero univerzít, platí za byt, ktorý má rozlohu okolo 50 metrov štvorcových, sumu 1 600 CHF mesačne (takmer 1 640 eur). Druhá kamarátka, ktorá si prenajíma izbu v dome, kde bývajú ďalší študenti, platí 800 CHF (približne 820 eur).

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články