Foto: Flickr (texaus1)

Blesková aktivita je mimoriadna, má obrovskú silu a môže byť nebezpečná.

Väčšina západného Slovenska sa prebudila do búrlivého rána. Už v skorých ranných hodinách sa časťou krajiny rozliehali silné rany, ktoré pripomínali výstrely z dela. Postupne sa k bleskom pridal aj dážď a toto počasie postúpi aj nad iné oblasti nášho územia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje iMeteo, dôvodom je rozsiahla oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorej dali nemeckí meteorológovia pomenovanie KATINKA.

Čakajú nás intenzívne búrky

Pondelkové búrky sú už od skorého rána sprevádzané výraznou bleskovou aktivitou. Detekcie bleskom doteraz zaznamenali viac ako 2 500 výbojov. Toto číslo bude postupne rásť, búrky nás budú sprevádzať celým dňom.

Ako upozorňuje portál, nejde o obyčajné blesky. Množstvo z nich sa vyznačuje obrovskou silou, ktorá, vyjadrená v ampéroch, viac ako trojnásobne prekračuje priemerné hodnoty.

Spolu so silnými zrážkami sa západom a severozápadom Slovenska ženú aj intenzívne zrážky. Vodiči by preto mali byť na cestách mimoriadne opatrní. Aktuálne už možno dokonca pozorovať aj vzostup vodných hladín.

Intenzita, s akou udreli búrky, sa netýka iba našej oblasti. Podľa iMeteo trápi prakticky celú Európu. Takéto počasie nás bude sprevádzať až do konca mája.

Príčinou je Katinka

Počasie by teda malo prakticky až do júna zostať nezmenené. Postupne sa k nám však už dnes začne presúvať teplejší vzduch od juhu, ktorý prinesie letné teploty. Možno očakávať, že sa vyšplhajú nad +25 °C. Príčinou je mohutný oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali KATINKA.

Tá sa nad nami rozkladá už niekoľko dní a prináša nielen teplý, ale aj vlhký vzduch. A práve takáto vzduchová hmota je pre vývoj kopovitej oblačnosti a následnej búrkovej činnostia priam ideálna, upozorňuje portál.

Aj v nadchádzajúcich dňoch nás čaká veľmi nestabilné a búrlivé počasie. Búrky budú „naskakovať“ rýchlo a explozívne, môžu vzniknúť nečakane, čo je v tomto období veľmi nebezpečné.

V priebehu dnešného dňa by mali búrky nadobudnúť intenzitu aj popoludní a podvečer. Vtedy s nimi treba rátať na viacerých miestach. Okrem toho sa treba pripraviť aj na mnohé nebezpečné sprievodné javy.

„Búrky sú vždy nebezpečné elektrickou aktivitou a lokálnymi prívalovými zrážkami, no treba počítať s tým, že nejaké búrkové bunky môžu na našom území prerásť až do multiciel, prípadne superciel a priniesť tak oveľa nebezpečnejšie javy,“ vysvetľuje iMeteo.

Uložiť článok

Najnovšie články