FOTO TASR - Pavol Zachar/ unsplash

Vek odchodu do dôchodku sa opäť zmení.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Erik Tomáš avizoval, že rezort práce plánuje ďalšie zmeny. Momentálne sa zrovnoprávnením výhodnejšieho predčasného dôchodku s tým klasickým vyhovelo zamestnávateľom, ako aj Európskej komisii (EK).

Inak by hrozilo nevyplatenie časti peňazí z plánu obnovy. Rezort práce ale plánuje ďalšie zmeny. Podľa Erika Tomáša bude v oboch prípadoch mesačná penalizácia 0,5 %. „Vyhoveli sme tak dvom veciam. Po prvé to bola veľká požiadavka zamestnávateľov, pretože práve ten druh predčasného dôchodku spôsoboval obrovské masy odchodov zamestnancov. To spôsobovalo zamestnávateľom obrovské problémy, najmä v oblasti dopravy. Vieme dobre, že niektoré linky už boli doslova rušené,“ uviedol Tomáš s tým, že okrem zrovnoprávnenia sa odchod po 40 rokoch naviazal na automat, čo znamená, že sa bude postupne zvyšovať.

Mnohí ľudia odišli do predčasného dôchodku

Podotkol, že nárast predčasných dôchodcov bol oproti roku 2022 o 200 % a takmer 80 % z nich išlo na predčasný dôchodok na základe výhodnejšieho dôchodku. Dodal, že po prvej vlne masívnych odchodov očakáva ešte druhú vlnu koncom tohto roka. „Takže to minimálne obmedzí počet odchádzajúcich zamestnancov, ale s tým, že stále to pre mnohých ešte môže byť výhodné,“ doplnil.

Takisto sa tým podľa Tomáša vyhovelo aj požiadavke EK, keďže vyžadovala prijatie opatrenia, ktoré bude garantovať udržateľnosť dôchodkového systému. V opačnom prípade by hrozilo, že nebude vyplatená časť peňazí z plánu obnovy. „Po našom kroku a po kroku Ministerstva financií SR, ktoré upravilo výdavkové limity, už nič Slovensku nehrozí a v najbližších týždňoch očakávame vyplatenie štvrtej platby z plánu obnovy vo výške 930 miliónov eur,“ objasnil.

Rovnako uviedol, že sa začali diskusie o reálnom dôchodkovom strope, ktorý by mal závisieť od náročnosti povolania. „Pretože je evidentné, že je inak opotrebovaný človek, ktorý pracuje manuálne, než ten, ktorý sedí v kancelárii,“ uzavrel šéf rezortu práce.

Kedy vás čaká odchod do dôchodku?

Uložiť článok

Najnovšie články